پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 40141

منظور از «صبر بر بلاو  مصیبت»; آن است که انسان در طول زندگى، در برابر حوادث دردناکى; مانند از دست دادن عزیزان، خسارت هاى عظیم مالى، به خطر افتادن آبرو و حیثیت اجتماعى، گرفتارى در چنگال بیمارى هاى صعب العلاج و افتادن در دام دوستان ناباب و شرکاى خائن و حکومت ظالم و گاه همسران فاسد و…صبر و شکیبایى را از دست ندهد

بنده  مؤمن  یقین دارد که همه امور زندگیش دست پروردگار است و بر میل اوست.اما این ایمان ویقین در بنده بعضی وقتها در هنگام افتادن بلا و مصیبت ضعیف میشود .اما اگر بنده مؤمن بداند که بزرگی اجر و پاداشش با بزرگی بلاو مصیبتها ست و این علامت دوست داشتن پروردگار است برای این بنده در چنین شرایطی ایمان و یقینش نسبت به خدا کم نمیشود.

بزرگی پاداش با بزرگی بلا و مصیبت هاست

انسان مؤمن در دنیا  به اندازه ایمان و دینش  مورد آزمایش الهی قرار میگیرد،.یعنی اگر ایمان  بنده  قوی باشد.بلایش شدید تر است، واگر دین و ایمانش ضعیف باشد.بلایش نیز ضعیف و کم میباشد.ومعمولا هر انسانی در  بلا وغم ومصیبت  گرفتار میشود. بعضی از بلاها در راه شیطان هست و بعضی هاش در راه خدا هست وصبر یک سبب هست برای بالا بردن درجات انسان مؤمن نزد خداوند وبخشیدن گناهان او . خداوند میفرماید: إِنَّمَا یُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِسَابٍ ..الزمر: ۱۰وهمچنین میفرماید:وَبَشِّرْ الصَّابِرِینَ * الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ * أُوْلَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَهٌ وَأُوْلَئِکَ هُمْ الْمُهْتَدُونَ.. البقره: ۱۵۵-۱۵۷

ومژده بده صابران را آنانی را کسانی که چون مصیبتی به آنها برسد گویند:ما از آن خداییم و به سوی او باز میگردیم.آنان درود و رحمت خدا شامل حالشان است .وایشان اند هدایت شوندگان.

پیامبر (ص) در حدیثی  میفرماید:ما یصیب المؤمن من نصب ولا وصب ولاهم و لاحزن و لاغم ولا اذی.حتی الشوکه یشاکها الا کفر الله بها من خطایاه.(متفق علیه)

مسلمان دچار هیچ گونه خستگی، بیماری، نگرانی، ناراحتی، گرفتاری و غمی نمیشود مگر اینکه خداوند به وسیله آنها گناهانش را میبخشد حتی خاری که به پایش می رود باعث  کفره گناهانش میشود .

و در این حدیث میفرمایند:ما من عبد تصیبه مصیبه فیقول:انا لله وانا الیه راجعون.اللهم اجرنی فی مصیبتی و اخلفنی خیرا منه.الا اجره الله فی مصیبته واخلفه خیرا منها.(مسلم)

هیچ بنده مؤمنى نیست که مصیبتی به او برسد پس بگوید:ما از آن خداییم و به سوی او باز میگردیم، مگر اینکه خدا پاداش مصیبت به او میدهد وبهتر از آنچه را که از دست داده بهش میدهد.

فضل بن سهل میگوید: در سختیها نعمتهایی هست که نباید هیچ عاقلی از آن غافل شد . زیرا در آن بخشیدن گناهان هست، و همچنین پاداش صبر، و بیدار شدن از غفلت، و یاد آوری نعمتها در حالت سلامتی وآمادگی برای توبه کردن.

 منبع: islamweb.net با اندکی ویرایش

 ترجمه:aveen

| ۲۱ فروردین ۱۳۹۲
۶ پاسخ به “صبر در بلا و مصیبت”

 1. احمد says:

  بدراقی,
  خداوند می فرماید حضرت ایوب را به درد و مرض هایی مبتلا کردیم و شما می گوئید امراض انبیاء غیر از امراض سایر انسانها بوده است . آیا مگر آنها انسانی غیر از ما بودند ؟
  اگر قرار باشد پیامبری بخاطر مریضی باعث تنفر مردم شود ، خداوند هیچ یک از پیامبران را هیچ گاه مبتلا به هیچ مرضی نمی کرد در حالیکه چنین نکرد هر پیامبری مثل سایر انسانها مریضی، خستگی، پیری داشته است.
  اگر آزمایشات الهی از پیامبران بعیداست و باعث تنفر می گردد، خداوند به ابراهیم علیه السلام دستور نمی داد فرزندش اسماعیل را سر ببرد . مگر نه این است که مردم (البته به تصور شما) می گویند پیامبری که سر میبرد شایستگی ندارد .
  چرا خداوند از صبر ایوب یاد می کند ؟!
  صبر در برابر چه بود ؟
  پس ما مومنان حق نداریم در کار خداوند دخالت کنیم و نظر سلیقه ای بدهیم و نا آگاه به آنها توهین نمائیم و اسرائیلی بنامیم .


 2. بدراقي says:

  با سلام .
  داستان حضرت ایوب علیه السلام را بگونه خرافات دکر کردید.
  مگر نمیدانید که امراض بد و نفرت انگیز مانند طاعون و غیره که طبیعت انسان از آن گریزان است در هیچ یک از انبیاء علیهم السلام دیده نشده و به ان مبتلا نشده اند .
  چون پیامبران هادی دین هستند و برای دعوت مردم آمده اند .درست است که پیامبران مریض میشوند ولی امراض پیامبران مانند ما نبوده است ممکن است مانند سر درد و وکهولت سن بوده است ولی امراضی که مردم از آنها گریزان و چندش آورباشد مانند داستانی که شما میگویید :ووقتى مرض وى شدت یافت دوستان ونزدیکان وى او را ترک کردند،…..
  اینگونه نبوده اگر اینطور باشد مردم چگونه جرأت میکردند پیش حضرت ایوب (ع) بیایند ودستورات دین را از او یاد بگیرند (معاذ الله ).
  به این گونه داستانها اسراییلیات اطلاق میشود یعنی در عقاید و قصص انبیاء اسلام ؛ خرافات و سخنان بی اساس یهودیت را تزریق کرده و به مردم تبلاغ میکنند.


 3. احمد says:

  ابابکر صدیق,
  این سخنان غلو هستند و غلو جایگاهی در اسلام ندارد . قرآن کریم مسلمانان را از غلو در مورد کسی بر حذر داشته است ( لاتغلوا فی دینکم )
  در دین تان غلو نکنید . و لذا غلو از نظر قرآن محکوم است .


 4. ابابکر صدیق says:

  این مطلب رو از یه سایت گرفتم، اگه بی طرفی بچاپ

  او و همسرش نقطه حیرانی بشریت هستند در کنار یاد او ذهنم دچار حیرت می شود و بیشتر از هر زمانی عجز عقل آدمی خودنمایی می کند.

  او کیست؟ که پیامبر خدا به احترام ورودش همیشه برمی خیزد و به استقبالش می رود؛ او را به شوق بوی بهشت می بوید.

  او کیست؟ که شخص اول خلقت مقابل او خم می شود ؛ دستش را می بوسد؟!

  او کیست؟ که خدا به عبادت او تفاخر می کند؟!

  او کیست؟ که پدر او را ام ابیها خطاب می کند و فداها ابوها می گوید؟

  او کیست؟ که بعد از رحلت رسول خاتم، جبرئیل و جمعی از ملائکه فقط با او سخن می گویند و بر او حدیث غیب می گویند؟
  او کیست؟ که قرآن او را کوثر و پیامبر او را حوارء النسیه و خیر النساء و سیده نساء العالمین و… می نامد؟

  او کیست؟ که خدا در بیان طهارتش "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا" نازل می کند؟

  او کیست؟ که رسول الله در شأنش فرمود: اگر قرار بود "تمام حُسن" در یک شخص مجسم و تجمیع می شد، "فاطمه"می شد هرچند او به تنهایی از تمام خوبی ها خوب تر است.

  اما چرا؟؟؟!

  چرا … او را تکذیب کردند… گفتند فاطمه دروغ می گوید شاهد بیاورد… شهادت علی را قبول نکردند و شهادت آقاهای بهشت را رد کردند… کاش اکتفا می کردند

  با صدای خسته و گرفته و سینه مجروح به زنان مدینه گفت از مردان شما بیزارم…


 5. حمید.. says:

  واقعا دستور اسلام ارزشمند است حیف که مسلمانان قدر اسلام رو نمیدونن چون با اسلام حقیقی آشنا نیستن.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 33نفر
 • بازدید امروز 7062
 • بازدید دیروز 84411
 • بازید کل 107772473

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com