پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2576

حقیقت صراط
امام سفارینی می گوید: صراط در لغت بمعنی راه واضح و روشن می‌باشد.

جریر، شاعر عرب زبان نیز صراط را به همین معنی بکار برده‌ است، آنجا که‌ می گوید:

أمیر المؤمنین على صراط إذا اعوج الموارد مستقیم

اما در اصطلاح شریعت «صراط» پلی است که بر پشت دوزخ نصب شده است، همه‌ی مردم از ابتدا تا به‌ انتها روی آن عبور می کنند، پس صراط پلی است میان بهشت و دوزخ. لوامع انوار البهیه: (۲/۱۸۹)‏.

شارح طحاویه عقیده خود را درباره صراط مذکور در احادیث چنین بیان می‎فرماید: ما به «صراط» عقیده داریم و آن پلی است که بر دوزخ نصب شده است و مردم بعد از جا گذاشتن محشر بسوی تاریکی قبل از پل بدان می رسند.

همانگونه‌ که‌ حضرت عائشه رضی الله عنها‌ روایت می کند که‌ راجع به‌ جایگاه مردم در روز تغییر و تبدیل زمین و آسمان از ‎پیامبر الله صلی الله علیه وسلم سؤال شد؟ ‎پیامبر الله صلی الله علیه وسلم در پاسخ فرمودند: « هم فی الظلمه دون الجسر». شرح الطحاویه: ۴۶۹‏.

(نرسیده به پل صراط در تاریکی‌ای خواهند بود).

سفارینی درباره «صراط» می گوید: در کل علما روی اثبات صراط اتفاق نظر دارند، اهل حق آن را بر ظاهر حمل نموده و می گویند: پلی است که بر پشت دوزخ نصب شده است، از شمشیر تیزتر و از مو باریکتر است. اما قاضی عبدالجبار معتزلی و بسیاری از پیروانش، این معنی ظاهر صراط را رد کرده‌اند، بدلیل اینکه ممکن نیست از چنین پلی عبور کرد که از لبه شمشیر تیزتر و از مو باریک تر باشد، و اگر قرار بر این باشد که‌ چنین چیزی امکان دارد باید این را دانست که‌ عبور روی آن خالی از عذاب نمی‌باشد و این در حالی است که‌ روز قیامت عذابی بر مؤمنان و صلحا نخواهد بود، بلکه منظور ازصراط، همان راه بهشت است که در آیه ذیل بدان اشاره شده است: « سَیَهْدِیهِمْ وَیُصْلِحُ بَالَهُمْ». محمد: ۵

(به زودی خداوند آنان را (به سوی مقامات عالیه بهشت و گفتار نیک و کردار پسندیده) رهنمود می‌کند و حال و وضعشان را خوب و عالی می‌نماید).

و راه دوزخ که آیه ذیل بدان اشاره دارد: « فَاهْدُوهُمْ إِلَى صِرَاطِ الْجَحِیمِ». الصافات: ۲۳

(‏آنان را به راه دوزخ راهنمائی کنید).. ‏

بعضی «صراط» را بر ادله واضح، مباحات و اعمال پستی که انسان درباره آنها مواخذه شده و مورد سؤال قرار می گیرد، حمل کرده‎اند.

لازم به‌ ذکر است که‌ همه‌ی این تاویلات خرافی و باطل هستند، زیرا باید نصوص را بر معانی حقیقی حمل کرد، عبور از پل صراط دشوارتر یا شگفت آورتر از رفتن بر روی آب و یا به پرواز در آمدن در فضا و یا ایستادن و توقف نمودن در آن نیست. و ‎پیامبر الله صلی الله علیه وسلم در پاسخ به‌ حشر کافران بر رویشان فرمود: خداوند توانایی چنین کاری را در خود می‌بیند.

علامه قرافی تیزتر بودن صراط از شمشیر و باریک بودن آن از مو را رد کرده است و شیخ عز بن عبدالسلام در این باره از وی سبقت گرفته است، اما حرف حساب این است که درباره «صراط» نصوصی صحیح وارد شده‌اند، و آنها نیز بدون تاویل بر ظاهرشان حمل می‌شوند همانطور که در صحاح، مسانید و سنن روایات زیادی وارد شده دایر بر اینکه صراط پلی است که بر پشت دوزخ نصب شده است، و تمام انسانها از روی آن عبور می کنند و آنان در عبور کردن از آن به یک نواخت نیستند، و سرعت متفاوتی دارند. شرح الطحاویه: ص ۴۶۹٫‏

قرطبی دیدگاه کسانی را که «صراط» را به معنی مجازی آن حمل می کنند نقل کرده و می گوید:

بعضی از آنها که پیرامون احادیث صراط سخن گفته‎اند بر این باورند که صراط از مو باریکتر و از لبه شمشیر تیزتر است و این وصف، «صراط» را به آسان و مشکل بودن آن به تناسب اعمال بندگان حمل کرده‌اند و می گویند: عبور از آن، برای صاحبان اعمال نیک بسیار آسان و برای صاحبان اعمال بد بسیار دشوار است و حدود این آسانی و سختی را سوای خداوند متعال کسی دیگر نمی داند، زیرا که این باریکی و این تیزی حد معلومی ندارد و بر حسب عرف و عادت چیز بسیار خفی و پنهان را باریک می گویند، لذا بیان مثال و تشبیه آن با باریکی مو از این قبیل است، و معنی تیزتر از شمشیر این است که فرشتگان امر و فرمان الهی را مبنی بر عبور دادن مردم از پل صراط به سرعت تمام عملی می کنند و اندک امکان اینکه امر خدا را برگردانند وجود ندارد، همانطور که لبه تیز شمشیر وقتی با قدرت و قوت به چیزی اصابت کند، آن چیز بار دیگر امکان برگشتن به حالت اولی خود را ندارد، و اما اینکه گفته شده است: که خود «صراط» از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر است، این مردود است بدلیل اینکه فرشتگان در دو پهلو و کناره‎ی آن می‌ایستند و در آن قلاب وخارهایی وجود دارد، و بعضی از عبور کنندگان بر شکم آن می افتند و بعضی دیگر افتان و خیزان روی آن می‌گزرند، و کسانی هستند که نورشان به اندازه جای قدمشان است، این مطالب حکایت از آن دارد که برای عبورکنندگان روی آن جای کافی برای گذاشتن قدمشان وجود دارد، و مسلم است که باریکی گنجایش این همه چیز را ندارد. لوامع الأنوار البهیه: ۲/۱۹۲٫‏

قرطبی بعد از ذکر اقوال تأویل کنندگان به رد دیدگاه آنان پرداخته می گوید: دیدگاه این آقایان بدلیل احادیثی که در این خصوص بیان گردیده‎اند و ایمان آوردن بدانها واجب است، مردود می باشد، زیرا کسی که می تواند پرنده را در فضا نگاه دارد، قادر است که مؤمن را بر پل صراط تیزتر از شمشیر و باریک تر از مو نگاه بدارد و می تواند مؤمن را روی آن بدواند یا اینکه او را راه ببرد، و تا زمانی که معنی حقیقی محال نباشد، حمل لفظ برمعنی مجازی، خلاف ضابطه و قانون است، و حمل بر معنی حقیقی حاوی هیچ گونه محالی نمی‌باشد، زیرا که آثار و احادیث زیادی در این باره وارد شده است. “تذکره”: ۳۳۳‏.
.
در شریعت صراط به معنی پلی است که بر جهنم نصب شده است که همه از آن می گذرند و آن راه اهل محشر برای داخل شدن در بهشت است. کتاب و سنت بر اثبات صراط دلالت دارند.

الله تعالی می فرماید: «وَإِنْ مِنْکُمْ إِلَّا وَارِدُهَا کَانَ عَلَى رَبِّکَ حَتْمًا مَقْضِیًّا*ثُمَّ نُنَجِّی الَّذِینَ اتَّقَوْا وَنَذَرُ الظَّالِمِینَ فِیهَا جِثِیًّا» مریم (۷۱- ۷۲).

یعنی: «وکسی از شما نیست مگر آنکه بر آن وارد شود این (وعده) بر پروردگارت حتمی است. سپس پرهیزگاران را رهایی می بخشیم و ستمگاران را ـ از پای درآمده ـ در آنجا وا گذاریم». اکثر مفسرین منظور از وارد شدن به آتش را در اینجا به معنی گذر بر صراط دانسته اند و آن از ابن عباس، ابن مسعود، کعب الاحبار و دیگران نقل شده است.

و در صحیحین از ابوسعید خدری رضی الله عنه در حدیثی طولانی درباره دیدن پروردگار و شفاعت آمده که رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید:«ثُمَّ یُؤْتَى بِالْجَسْرِ فَیُجْعَلُ بَیْنَ ظَهْرَیْ جَهَنَّمَ قُلْنَا یَا رَسُولَ اللَّهِ وَمَا الْجَسْرُ قَالَ مَدْحَضَهٌ مَزِلَّهٌ عَلَیْهِ خَطَاطِیفُ وَکَلَالِیبُ وَحَسَکَهٌ مُفَلْطَحَهٌ لَهَا شَوْکَهٌ عُقَیْفَاءُ تَکُونُ بِنَجْدٍ یُقَالُ لَهَا السَّعْدَانُ الْمُؤْمِنُ عَلَیْهَا کَالطَّرْفِ وَکَالْبَرْقِ وَکَالرِّیحِ وَکَأَجَاوِیدِ الْخَیْلِ وَالرِّکَابِ فَنَاجٍ مُسَلَّمٌ وَنَاجٍ مَخْدُوشٌ وَمَکْدُوسٌ فِی نَارِ جَهَنَّمَ حَتَّى یَمُرَّ آخِرُهُمْ یُسْحَبُ سَحْبًا»

یعنی: «سپس پلی را می آورند و وسط جهنم قرار می‌دهند. گفتیم ای رسول خدا این پل چیست؟ فرمود: جایی است خطرناک و لغزنده که بر آن قلابهای تیز و خارهایی وجود دارد که دارای نوک تیز و تنه ضخیم می باشد و این خارها قلابهایی دارند که مانند خارهایی است که در نجد وجود دارند و به آنها السعدان می گویند و ایماندار بر آن مانند یک چشم برهم زدن و مانند برق، مانند باد، مانند اسبهای تیزرو و یا شتر (بر حسب ایمانشان) از روی پل می گذرند بعضی از آنها به سلامت عبور می کنند و بعضی دیگر با بدن زخمی به آخر پل می رسند و عده ای به دوزخ می افتند تا اینکه آخرین نفر را به روی این خارها می کشانند». بخاری (۷۴۳۹) ، و مسلم (۱۸۳).

وصلی الله وسلم علی محمد وعلى آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلى یوم الدین

IslamPP.Com

| ۱۸ مرداد ۱۳۹۱
۶ پاسخ به “حقیقت پل صراط”

 1. بهروز says:

  جناب جان فدای زهرا(س) ((من یطع الرسول فقداطاع الله))(النساء۸۰)( هرکس ازرسول پیروی کنددرواقع ازالله پیروی کرده است)

  جناب جان فدای زهرا(س) ((من یطع الرسول فقداطاع الله))(النساء۸۰)( هرکس ازرسول پیروی کنددرواقع ازالله پیروی کرده است)


 2. آریا says:

  جان فدای زهرا(س),
  جان فدای زهرا- لطف کن بیشتر مطالعه فرمایید- ما راه رسیدن به حقیقت و خوشبختی رو در علی (ع) نمیبینیم بلکه آن را در عمل به قران و سنت رسول گرامی(ص) یافته ایم. حضرت علی رو میتونیم به عنوان یک الگو که شاگرد مکتب پیامبر خدا بوده قرار دهیم و خوشبختانه گفته ما شعا ر نیست- کسی که ادعای دوستی با علی رو داره باید تمام زندگیش از عمل و گفتار و کردار علی سرچشمه بگیرد که راه علی از راه پیامبر(ص) و دیگر بزرگان جدا نیست- پس بیایم روش زندگی این بزرگان رو بیاموزیم و آن را در مراحل زندگی خود به کار گیریم- درودو سلام بی پایان بر سرور دوعالم محمد مصطفی و خاندان پاکش باد و همچنین بر صحابه بزرگوار- حضرت ابوبکر صدیق- سیدنا مولانا عمر بن الخطاب- منبع حیا و عرفان عثمان بن عفان و علی بن ابی طالب(رضی الله عنهم اجمعین).


 3. حامد says:

  متاسفانه شما حتی لفظ حدیث رو هم بلد نیستید تقاضا می کنم ضمن مطالعه دقیق که مطمئن شدی اکنون چیزی یاد گرفتید بعد با سند و مدرک تشریف بیار. در ضمن تا جائی که ما اطلاع داریم در این سایت سخنان غیر مفید ممنوع می باشد کار خوبی کردند که سخنان بیهوده رو حذف کردن لطفا به قوانین سایت مراجعه کنین .
  زمانی سخنان ما برای شما قابل فهم است که شما هم بلد باشین


 4. جان فداي زهرا(س) says:

  برادر یا خواهر مسلمان من،چطور میتوانی این موضوع را کتمان یا انکار کنی که قدم های ما بر پل صراط در ان دنیا استوار نخواهد بود بدون ولایت امام علی (ع) پس تو به خودت واعمالت خیلی خیلی اعتماد داری که میتونی بدون تمسک جستن به بزرگوار تر از خودت در ان عالم از گذرگاههای پر پیچ وخم ان دنیا گذر کنی.این که من گفتم یا علی جان صراط تویی یاوه نیست بلکه دقیقا عین حدیث پیامبر عظیم القدر اسلام است همان حدیث مشهور بین شیعه وسنی که فرمودند:انی جاعل فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی….یعنی من بین شما دو دستاویز با ارزش را میگذارم که اگر به ان تمسک جویید پس رستگار میشوید پس ببین پیامبر هم راه راست و رستگاری را در پیروی از قران کتاب بزرگ اسمانی و پیروی از قران ناطق یعنی امیر المومنین علی (ع) و اولاد با عظمتش دانسته اند و ما به سفارش بزرگترین و محبوب ترین مخلوق عالم یعنی پیامبر(ص) به هر دوی اینها چنگ میزنیم تا مبادا قدمهایمان بر صراط بلرزد.یا علی(ع) راستی من فکر نمیکردم برادران دینی ما تا به این حد بی جنبه باشند که تحمل چهار خط مطلب این بنده ی حقیر را نداشته باشند و از روی سایت حذف کنند به حال من برای شما ارزوی هدایت و رستگاری دارم


 5. امیر says:

  khoday mehrabon ajreton dahad


 6. جان فداي زهرا(س) says:

  این نظر به دلیل اهانت و بیهوده گویی حذف گردید .
  مدیر سایت

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 26نفر
 • بازدید امروز 41157
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107639780

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com