امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1214
بازدیدها: 481818
مریم
| بازدیدها: 90

سلام علیکم چه عبادتی می تواند جای نماز را بگیرد؟

پاسخ :

نماز بخاطرعظمت و درجه بسیار بسیار بلندش بالاترین عبادت در زندگی یک مسلمان است .
هیچ عبادتی نمی تواند جایگزین نماز شود ، در حدیثی از رسول خدا علیه السلام آمده است که فرق بین اسلام وکفر در ترک نماز است .
اسلام حتی نماز را از بیماران ساقط نکرده است ، بیمارانی که توانائی ایستادن در نماز را ندارند باید نشسته نماز بخوانند، اگر بیماری شدید باشد که فرد قادر به نشستن نباشد، باید خوابیده نماز را بخواند . واگر نمازی ترک شد طبق سفارش اسلام هرگاه به یادش آمد باید بخواند .
قرآن کریم در مورد نمازگزارانی که از نمازشان غافل می شوند فرموده هلاکت است برای آن نمازگزاران _ فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون _ و در جای دیگر فرموده که ، روز قیامت از گروهی ازجهنمیان می پرسند که چه چیزی باعث شد تا وارد جهنم شوید جواب میدهند که ما اهل نماز خواندن نبودیم .
رسول خدا فرمود «وَالَّذِی نَفْسِی بِیدِهِ لَقَدْ هَمَمْت أَن آمُرَ بحَطَبٍ فَیُحْتَطَب،ثُمَّ آمُرَ بالصَّلاةِ فَیُؤذَّنَ لَهَا، ثُمَّ آمُرَ رَجُلاً فَیُؤمَّ النَّاسَ ثُمَّ أُخَالِفَ إِلی رِجَالٍ فأُحَرِّقَ عَلَیْهِمْ بیوتهم» (متفقٌ علیه)
یعنی: سوگند به ذاتی که جانم در دست اوست، قصد کردم که امر کنم هیزم جمع نمایند و سپس به برپا شدن نماز دستور دهم که برای آن اذان گفته شود و بعد کسی را مأمور سازم که به مردم امامت دهد و سپس از آنها تخلف ورزم و به خانهء کسانی روم که به نماز بیرون نشده اند و خانه های شان را بر سرشان بسوزانم.

لازم است یک مسلمان برای نجات خویش در نمازهایش کوتاهی نکند و هر نماز را سر وقتش آداء نماید و برای نماز صبح بیدار شود .

موضوع:نماز ,
| ۵ دی ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com