امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 470607
| بازدیدها: 517

مدتی است که به خاطر چادر نپوشیدن ونخواندن نماز با او حرف نمی زنم چون قبل ازعروسی مانتویی بود وشرط عروسی من پوشیدن چادر بود چون پدر وخواهر وبرادرش نماز نمی خوانند خانم من نیز نمی خواند و من می ترسم دختر و پسر من نیز مثل انها شوند خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید
پاسخ :

انتخاب شما از ابتدا اشتباه بوده چون توصیه ها و سفارشهای شریعت را برای انتخاب همسر رعایت نکردید، و چون این توصیه ها را مراعات نکردید اکنون به این مصیبت گرفتار شده اید!
مواردی را که شرع در ازدواج و انتخاب شریک زندگی مد نظر داشته، در وحله ی نخست اعتقادات و میزان پایبندی طرف مقابل به مسائل شرعی است، و هر قدر که دیندارتر و با اخلاقتر باشد، مسلما گزینه ی خوبی برای زندگی مشترک می باشد.

بعد از آن خانواده وی اهمیت دارند، و نزدیکی فرهنگ دو خانواده به همدیگر و تشابه فکری و اخلاقی آنها ..

و سپس مواردی از قبیل ظاهر و سطح معلومات و آگاهی و غیره اهمیت پیدا می کنند..

و در مورد معیار انتخاب همسر، نصیحت ما همان نصیحت پیامبر صلی الله علیه و سلم میباشد که فرمودند: « تُنْکَحُ المَرْأَةُ لأَرْبع: لِمالِهَا، وَلِحَسَبِهَا، وَلِجَمَالِهَا، ولِدِینِهَا، فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّینِ تَرِبَتْ یَدَاک» (متفقٌ علیه)

یعنی: زن برای چهار چیز به نکاح گرفته می شود: مالش، حسب و نسبش، زیبائیش و دینش. و تو برای بدست آوردن زن دیندار اقدام کن، دستهایت خاک آلوده شود (یعنی شاد و خرم زندگی میکنی، و یا نوعی نفرین است که اگر زن دیندار را نگیری دستت به خاک کشیده شود یعنی فقیر شوی).
پس در درجه اول باید دین و اخلاق همسر را در نظر گرفت، و یکی از حکمتها و علل آن اینست که هر گاه زوجین اهل دین باشند، بهنگام اختلافات به مرجع دینی و آسمانی خود یعنی قرآن و سنت رجوع کنند، که این از نصیحت و درمان پزشکان و روانشناسان مفیدتر خواهد بود و میتوانند بعلت اشتراک در این مراجع دینی به توافق و تفاهم برسند. و پس از آن باید مسائل دیگر مانند اخلاق، نسب، تعلیم و غیره را در نظر گرفت.
اما شما بدون آنکه این توصیه ها را مد نظر بگیرید، متاسفانه یک دختر بی تقوا و تارک نماز را انتخاب کرده اید

قطعا دختری که اهل دین و تقوا و اخلاق نباشد و از خدا و عذاب جهنم نترسد، نباید انتظاری بیش از این از او داشت، پس چنانکه همسر شما راه اصلاح را در پیش نگیرد یعنی نماز نخواند و حجابش را رعایت نکند، در آنصورت بر شما واجب است که از او جدا شوید و او را طلاق دهید، زیرا زندگی با زن تارک نماز یا بی حجاب شرعا حرام است، و علاوه بر آن ممکن است در آینده تاثیر بسیار بدی بر روی فرزندان شما و بر تربیت و افکار آنها بگذارد و آنگاه ممکن است علاوه بر داشتن یک همسر بی تقوا و تارک نماز، صاحب فرزندان بی اخلاق و بی تقوایی نیز شوید! و مشکل چند برابر خواهد شد.
پس شما به او هشدار دهید چنانکه خود را اصلاح نکند، وی را طلاق خواهید داد و اگر اصلاح نشد پس بی درنگ او را طلاق دهید، و نگران آینده او نباشید زیرا او خود با شکستن تعهدات خود در قبال شما استحقاق تنبیه را دارد، و مهم نیست که بعد از طلاق کسی او را به همسری نگیرد، زیرا یک زن تارک نماز و بی حجاب که خود را از هر گونه قید و بندی رها ساخته استحقاق همسری هیچ مرد مسلمان نماز خوانی را ندارد، مگر با یک مرد تارک نماز و همسان خودش..
چرا که خدای متعال می فرماید: « الْخَبِیثَاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَالْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثَاتِ وَالطَّیِّبَاتُ لِلطَّیِّبِینَ وَالطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّبَاتِ» (نور 26).
یعنی: زنان ناپاک برای مردان ناپاکند، و مردان ناپاک نیز به زنان ناپاک تعلّق دارند؛ و زنان پاک از آن مردان پاک، و مردان پاک برای زنان پاکند.

| ۱۳ خرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com