امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 470616
سميرا
| بازدیدها: 459

سلام لطفا توضیح دهید که چگونه به آغاز شدن حیض پی ببریم ؟

پاسخ :

برای تشخیص عادت ماهیانه به کم یا زیاد بودن خون بستگی ندارد و بلکه باید به علامات حیض دقت شود. رنگ خون و درد کمر و گرفتگی عضلات از علامات و مقدمه حیض به حساب می آیند، و مشاهده مایع زرد یا تیره ای که شبیه به خون حیض است نیز مقدمه حیض یا عادت ماهیانه می باشد و علامت دیگرش این است که در وقت معمول هر ماه آغاز می شود پس بنابر این با مشاهده یکی از این علامات مانند درد، حکم به حیض می شود که در آن صورت غسل، نماز، روزه و مقاربت با همسر ترک می گردند.

لطفا توجه داشته باشید که مدت حیض حداقلش سه روز و حداکثر آن ده روز است پس هر زمان خون مشاهده شد و کمتر از سه روز قطع گردید که طولانی بود این خون از حیض به حساب نمی آید بلکه خون استحاضه می باشد که مانع نماز و روزه نیست اگر واقعا استحاضه باشد نبایستی علامت حیض را مانند درد کمر و گرفتگی عضلات داشته باشدلذا اگر فردی برای یک روز اثر حیض را مشاهده کرد و به تصور اینکه حیض شده نمازهارا ترک کرد و سپس مشخص شد که حیض نشده باید نمازهارا قضایی بیاورد ، و اگر اثر حیض را برای یک روز مشاهده کرد و سپس برای دو روز قطع شد و بعد از دو روز یا سه روز مجددا جریان خون ادامه پیدا کرد درحالیکه علائم حیض را در شروع نیز دیده بود تمام این روزها از حیض به حساب می آیند هم روز اول که خون دیده و هم دو روز یا سه روز بعدی که خون ندیده .

همچنین در روزهایی که فرد خون استحاضه مشاهده کرده می تواند نماز بخواند نیازی به غسل نیست اما وضو برای هرنمازبگیرد و تمیزی لباس شرط است.

برای حل مشکل هر زنی بایستی وقت معمول هرماه را مدنظر قرار دهد و اگر معمول هر ماه در اثر اینکه چند ماه حیض نشده از بین رفته باید به علامات حیض دقت نماید.

| ۱۳ آذر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com