امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 468364
| بازدیدها: 376

باسلام خدمت شما میخواستم بدونم بعداز اینکه انسان بر اثر اتفاقی فوت نمود از همین اول احوال او چگونه است و هنگامی که بر قبر گذاشته میشود چه سوالهای از او پرسیده میشود. ممنون

 

پاسخ :

در مورد سوالات قبر شرح کامل بیان نشده است و ما آنچه که در حدیث نبوی ذکر شده است را اینجا درج می کنیم و باید دانست که سوالات کامل روز قیامت پرسیده می شوند.

پس در مورد سوالات قبر و اینکه منکر و نکیر چه کسانی هستند دو حدیث زیر شرح دادند :

ابوهریره رضی الله عنه فرمود که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است :

وقتی یکی از شما دفن شد دو ملائکه سیاه رنگ که چشمانی آبی دارند، و یکی منکر و دیگری نکیر نام دارد به نزد میت می آیند، و به او می گویند: در مورد مردی که در بین شما مبعوث شد (یعنی محمد صلی الله علیه وسلم ) چه می گفتی؟ جواب می دهد: آنچه او می گفت: بنده خدا و فرستاده اوست، و گواهی می دهم که معبودی بحق جز خدای یکتا نیست، و گواهی می دهم که محمد بنده و فرستاده خداست، پس می‌گویند: ما می دانستیم که چنین خواهی گفت، سپس قبر او به طول هفتاد ذراع و عرض هفتاد ذراع وسعت پیدا می کند… ولی اگر منافق باشد می گوید: شنیدم مردم چیزی می گویند، من هم چنان گفتم، نمی دانم چه نام دارد، پس دو ملائکه میگویند: ما می‌دانستیم که چنین خواهی گفت، و به زمین گفته می شود: او را درهم بفشار، پس او را بهم می فشارد تا اینکه دنده های بدنش در هم شکسته شود، و همچنان عذاب می بیند تا اینکه باری تعالی او را روز قیامت حشر نماید.

در حدیث دیگری آنحضرت فرمودند:

هنگامی که بنده ای را در قبرش میگذارند و دوستانش بر میگردند و می روند، میت صدای پاهایشان را (فقط در زمان دفن) می شنود. در این هنگام، دو ملائکه نزد او می آیند، او را می نشانند و از وی می‌پرسند: درباره این شخص، یعنی محمد صلی الله علیه وسلم چه می گفتی؟ جواب می دهد: من گواهی می دهم که محمد صلی الله علیه وسلم  بنده خدا و رسول اوست. ملائکه ها می گویند: به جایگاه خود در روزخ نگاه کن. خداوند آنرا برای تو با جایی در بهشت، عوض کرده است». پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: پس هر دو جا (بهشت و دوزخ) را می بیند. اما اگر آن شخص، کافر یا منافق باشد، در جواب ملائکه ها، میگوید: من چیزی نمیدانم. هر چه مردم می گفتند، من  نیز می گفتم. به او می گویند: تو ندانستی و نه سعی کردی که بدانی. سپس، با پتکی آهنی، ضربة محکمی بر فرق سرش، می کوبند. آنگاه، چنان فریادی سر می دهد که بجز انسانها و جن ها، همة مخلوقات اطراف او، فریادش را می شنوند.

برای آگاهی از سکرات مرگ روی لینک زیر کلیک کنید

سکرات مرگ چگونه است؟

و برای چگونگی حالات عالم برزخ روی لینکهای زیر کلیک کنید

آیا در عالم برزخ دوستان خودرا می بینیم ؟

ویژگی عذاب و نعمت‌های قبر

موضوع:عقیده ,
| ۱۸ مهر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com