امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 470072
| بازدیدها: 281

من گاهی در وضو و نمازم دچار شک میشوم مثلا موقع وضو میگم نکنه سرم موقع مسح خوب مرطوب نشده باشه یا نکنه آب از آرنج دستم بالاتر رفته باشه یاگاهی میگم نکنه یه ناخن پام مرطوب نشده باشه و گاهی مجبور میشم دوباره بگیرم. در نماز هم گاهی مثلا میگم قنوت رو خوندم یا نه و یادم نمیاد گاهی مجبور میشم نماز رو قطع کنم و دوباره بخونم.. لطفا راهنماییم کنین چکار کنم البته من در زندگی عادی اصلا وسواس به هیجی ندارم فقط در مورد نماز و وصو اینجوری میشم .سوال دومم اینه که اگه موقع نماز به علت مشغولیات ذهنی حواسمون نباشه مثلا آخر نماز یادمون بیاد که معل ضبط صوت خوندیم فقط آیا باید دوباره بخونیم؟یا اگه وسط نماز این حالت پیش بیاد چطور .

پاسخ :

ببینید؛ مسح سر که در قرآن دستور داده شده است منظور یک بخشی از سر است یعنی اگر  یک بخشی از سر مسح شود وضو صحیح است اما مسح تمام سر برای آدای سنت در مسح سر و ثواب بیشتر است . همچنین اگر آب از آرنج دست بالا برود ایرادی ندارد ! . همینطور وقتی پا شسته می شود مرطوب میگردد .

هرگاه بعد از ضو شک کردید که وضوی من صحیح انجام شده یا خیر ، این شک کردن اعتباری ندارد و وضوی شما صحیح می باشد چرا که یقین با شک از بین نمی رود . و هرگاه در اصل وضو شک کردید که آیا وضو گرفتم یا نگرفتم در این صورت مجدد وضو بگیرید .

به شک کردن توجه نکنید چرا که ایجاد شک در عبادات از جانب شیطان است تا بنده مومن را در انجام عبادات آزار و اذیت کند و از عبادت خسته اش کند لذا لازم است با شک مبارزه کنید ، دین اسلام دین یسر است .

و برای آشنایی با احکام شک در نماز به لینک زیر بروید .

حکم شک کردن در نماز و راه حل آن

| ۵ خرداد ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com