امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1213
بازدیدها: 477766
| بازدیدها: 644

با سلام می دانیم که خواندن ایه الکرسی موجب می شود خدا همیشه محافظ ما باشد آیا خواندن آیه الکرسی برای دیگران هم همین اثر را دارد مثلا میتوانم برای عزیزانم . هم این آیه را بخوانم تا خدا همیشه حافظ و نگهدارشان باشد؟چون من حاظرم خدای نکرده هربلایی هست بجای آنها به من وارد شود آیا میتوانم باخواندن این آیه آنها را در امان بدارم ؟

پاسخ :

در حدیث‌ صحیح آمده‌ است‌ که‌ رسول‌ الله صلی الله علیه و سلم از ابی ‌بن‌ کعب رضی الله عنه سؤال‌ کردند: کدامین‌ آیه‌ از آیات‌ کتاب‌ خدای‌ عزوجل‌ بزرگتر است‌؟ گفت: آیه‌الکرسی، فرمودند: ،تهنیت‌ باد بر تو علم، ای‌ ابامنذر. و در حدیث دیگری آمده است : من‌ قرأ دبر کل‌ صلاة‌ مکتوبة ‌آیة ‌الکرسی‌ لم‌ یمنعه‌ من‌ دخول‌ الجنة‌ إلاأن‌ یموت‌ . ترجمه : کسی‌ که‌ پس‌ از هر نماز فرض‌ آیه‌الکرسی‌ را بخواند، هیچ‌ چیز دیگری‌ او را از ورود به‌ بهشت‌ باز نداشته‌ است، جز این‌ که‌ بمیرد .

این دو مورد از فضیلت آیة الکرسی بود . و اما آیة الکرسی چرا این فضیلتهارا دارد ؟ جواب این است ، چون که تمام آیات آیة الکرسی متعلق به خداوند هستند و در این آیات خداوند مورد تمجید و تعظیم قرار میگیرد از این رو فضیلت دارد ، این موضوع اشاره به این دارد که بندگان الله هر میزان که خداوند شان را مورد تمجید و تعظیم قرار دهند همان اندازه نزد خداوند محبوب می شوند ! و ایمان شان به این صورت تقویت می گردد.

و اما محافظت از موجودات موذی : 

در سنت حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم آمده است که هر کس آیة الکرسی را در شب بخواند تا صبح بر او محافظی گماشته می شود و شیطان نمی تواند به او آزاری برساند .

همچنین در سنت آنحضرت آمده است : هر کسی هنگام صبح و شب سه مرتبه سورۀ اخلاص و معوذتین (ناس و فلق) را بخواند الله متعال او را از گزند همه موجودات موذی در امان میدارد .

از عائشه صدیقه روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامیکه به بستر خواب خود در هر شب آرام میگرفت هردو کف دست خود را جمع مینمود و سورۀ ﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ﴾ را میخواند و به هر دو دست خود میدمید و بعداً دستهای خود را تا اندازۀ که میتوانست به جسم خود مسح می نمود (و در دست کشیدن) از سر و روی و جلو بدن خود آغاز می کرد و این عمل را سه بار تکرار می نمود .

همچنین سه صبح و سه بار شب این را می خواندند ، بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْءٌ فِی الأرْضِ وَلا فِی السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ . که با خواندنش هیچی به انسان نمی تواند ضرری برساند .

ترجمه : بنام الله که با (خواندن) نامش چیزی نه در زمین و نه (هم) در آسمان گزند نمی رساند و اوست شنوا و دانا .

أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ.   (3 بار صبح و 3 بار شام).

ترجمه : پناه می برم به کلمۀ های کامل خداوند از شر (همه) چیزهایی که آفریده است .

هر کس شامگاه این دعا را سه مرتبه بخواند سختی های آن شب به او ضرری نمی رساند .

پس اینها روشهایی بودند برای محافظت از شر انس و جن که آنحضرت به ما آموزش داده است ، هر فرد می تواند خودش بخواند و هرکسی که بلد نیست دیگری می تواند بجای او بخواند و بر او دم کند . 

و البته دعای نزول بلا را بر خود هیچ زمانی نکنید جایز نیست 

موضوع:عقیده ,
| ۲۲ خرداد ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com