امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1213
بازدیدها: 476094
| بازدیدها: 1477

با سلام
اگر کسی در حالت عصبانیت قسمی بخورد بعد از کمی آرام شود و از قسم خود پشیمان شود.
میتواند آن کار را انجام دهد؟
با تشکر.
پاسخ :

بستگی دارد که شدت خشم و عصبانیت او در چه حد و میزانی باشد؟

- اگر عصبانی شود، و شدت آن معمولی باشد، و یا زیاد باشد با این وجود هوش و هواسش باقی باشد و بفهمد که چه می گوید و چه می خواهد بگوید، در اینحالت اگر از روی خشم سوگندی بخورد و سپس به مفاد آن عمل نکند، باید کفاره اش را بدهد.

- اگر خشم او به حدی زیاد باشد که از شدت آن هوش و هوایش نماند و نفهمد که چه می گوید، در اینحالت به دلیل زوال هوش چیزی بر اقوالش مترتب نمی شود و سوگند منعقد نخواهد شد.
«اگر کسی بر چیزی سوگند بخورد که آنرا انجام دهد ولی آنرا انجام نداد، کفاره بر او لازم می شود؛ مثلا بگوید : (به الله قسم با فلانی سخن می گویم) یا (به الله قسم به دیدار فلانی خواهم رفت) و یا (والله نماز می خوانم) و یا شبیه این موارد، اگر آنرا انجام ندهد در آنصورت کفاره بر او لازم می شود، البته در صورتیکه (در هنگام قسم یاد کردن) عاقل باشد و بداند چه می گوید، اما اگر به شدت عصبانی شود بگونه ایکه هوش وی برود، سوگند در چنین حالتی منعقد نمی شود، زیرا داشتن هوش و هواس بر آنچه بر زبان جاری می کند لازمست، اگر خشم او آنقدر زیاد باشد که نفهمد چه می گوید، در همچون مواردی کفاره لازم نیست، مانند فرد مجنون و معتوه و خوابیده.

اگر چیزی که بدان سوگند خورده بگونه ای باشد که مصلحت در عدم وفا به آن باشد، در اینحالت بهتر است (سوگندش را بشکند) و کفاره بدهد، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « وإذا حَلَفتَ علی یمین فرَأَیْتَ غیرها خیْراً منها فکَفّر عَنْ یمینک وائتِ الذی هُو خیرٌ » مُتّفقٌ علیه
یعنی: «هرگاه سوگند یاد کردی؛ سپس متوجه شدی غیر آن بهتر است، کفار آن سوگند را بده، و همان کاری را انجام بده که بهتر است».

پس اگر مثلا کسی سوگند بخورد که به دیدار فلانی نخواهد رفت، اگر مصلحت در دیدار کردن وی باشد، در اینحالت به دیدار وی برود و در عوض کفاره سوگندش را بدهد».

موضوع:سوگند و نذر ,
| ۱۳ خرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com