امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1214
بازدیدها: 482930
| بازدیدها: 384

سلام علیکم استادان گرامی ایا در صدر اسلام دختران ختنه می شدند ؟؟؟؟…
لطفا اگر حدیثی صحیحی در این رابطه موجود میباشدالبته منظور حدیث از رسول اکرم (ص) باذکر دقیق منیع (۱٫نام کتاب یا کتابها ،۲٫صفحه ، ۳٫ حدیث شماره ی فلان و…) به ان اشاره کنیدو لطفا خیلی شفاف شرح دهید،بسیار متشکرم.

پاسخ :

در مورد حکم ختنه بین ائمه اختلاف وجود دارد که ما قول راجح را ذکر می کنیم قول راجح این است که ختنه برای مردان واجب است وبرای زنان واجب نیست و فقط مباح است مباح بودن به این معنی است که هم می توان به آن عمل کرد و هم می توان آن را ترک کرد، برای ختنه جنس مونث چند تا دلیل وجود دارد از جمله : پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند ، الْفِطْرَةُ خَمْسٌ: الْخِتَانُ، وَالاسْتِحْدَاد، وَقَصُّ الشَّارِبِ، وَتَقْلِیمُ الأَظْفَارِ، وَنَتْفُ الإِبِطِ صحیح بخاری و صحیح مسلم . یعنی ، پنج چیز جزو سرشت و طینت پاک انسان است: ختنه کردن، تراشیدن موی شرمگاه، کوتاه کردن سبیل، کوتاه کردن ناخن، وکندن موی زیر بغل ، در توضیح این حدیث علما می فرمایند که حدیث عام است شامل مرد و زن می شود .

همینطور در حدیث دیگری آنحضرت لفظ ختنه را برای مرد و زنا بکار بردند ، إِذَا جَلَسَ بَیْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ وَمَسَّ الْخِتَانُ الْخِتَانَ فَقَدْ وَجَبَ الْغُسْلُ در مورد واجب شدن غسل است ،   هرگاه مرد بین رانهای زن بنشیند و ختنه گاه مرد ختنه گاه زن را لمس کند و دخول کرد، غسل بر او واجب می‌گردد . این حدیث را امام مسلم روایت کردند .

زنی از زنان مدینه ختنه می کرد، پیامبر صلی الله علیه وسلم به وی متذکر شد که ( إذا ختنت فلا تنهکی فإن ذلک أحظی للمرأة وأحب إلی البعل ) سنن ابی دواد یعنی ، هرگاه زنان را ختنه کردی مراقب باش که در بریدن مبالغه نکنی، چرا که این امر (عدم مبالغه) هم برای زن و هم شوهرش پسندیده تر است . همانطور که عرض شد برای زنان واجب نیست اختیاری است ، والله اعلم باالصواب .

موضوع:علم پزشکی ,
| ۲۶ فروردین ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com