امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 472713
علیرضا
| بازدیدها: 115

سلام علیکم خدمت اساتید گرامی حقیقتش من زیاد اهل بحث کردن نیستم اما نمی دانم چرا برخی افراد اینقدر علاقه به بحث و جدل و دعوا با ما (اهل تسنن)را دارند.چندی پیش یکی از پیروان مذهب مقابل شبهه ای برایم ایجاد کرد که تا حال ذهنم را مشغول کرده آنهم اینکه چطور رسول اکرم برای نمازش جانشین (حضرت ابوبکررا)تعیین میکند اما امتش را بعد از خود بلاتکلیف میگذارد؟یا چگونه امیر معاویه امت را مانند گله ی بی چوپان رها نمی کند اما رسول خدا برعکس عمل می کنند؟

پاسخ :

حالا باالفرض اینکه حضرت رسول ص امتش را رها نکرد بلکه جانشین خودرا تعیین فرمود ما هم می پذیریم اما اسناد آن کجا هستند که نه در قرآن وجود دارد و نه در حدیث صحیح از پیامبر ؟! آیا یک حدیث صریح و روشن در صحاح ستة وجود دارد که آنحضرت فرموده باشد که فلان شخص بعد از من خلیفه است ؟ چرا دلیل روشنی وجود ندارد ؟ مگر امر خلافت مهم نیست که آنحضرت فقط یک بار می فرمودند که علی بعد از من خلیفه و جانشین من است ؟ آیا رسول معظم اسلام احکامات را مبهم بیان کرده و آیا اسلام مبهم و نا مفهوم ابلاغ شده ؟! چرا بجایی اینکه دلیلی واضح و صریح ذکر کنند می گویند آنحضرت برای نماز جانشین تعیین کرد، این یعنی نداشتن دلیل ، ما که نمی توانیم آنحضرت را زیر سوال ببریم چرا که معصوم بوده است.

بر این اساس که پیامبر اسلام ص معصوم بوده می گوئیم عملکرد آنحضرت در تمام مراحل ابلاغ دین اسلام کامل و پاک از هر عیب و نقصی بوده است ، آنحضرت جانشین تعیین نکرد اما جانشینان زیادی ساخت که پس از ایشان با اتباع به سیره او در انتشار دین در جهان افتخار آفریدند بدون هیچ اختلافی در آن دوران که متاسفانه این اختلافات را بعدی ها به وجود آورند، اگر آنها این چنین اختلاف می کردند اسلام از شبه جزیره عربستان تجاوز نمی کرد اما دیدیم که اسلام به نقاط مختلف جهان رسید چون اختلاف و روشی خارج از سنت در عملکرد جانشینان پیامبر نبود .

با این حال اگر بپذیریم که پیامبر اسلام  جانشین تعیین کرد چه می شود ؟ آیا چیزی به دین اسلام اضافه یا کم می شود آیا روش نماز ، روزه و عبادات تغییر می کند ؟ اگر این جنجال آفرینی ها مزایایی دارد تا بهره مند شویم

| ۱۳ آذر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com