امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1214
بازدیدها: 481653
| بازدیدها: 712

سلام من دختری به شدت درونگرا هستم وکمی منزوی وبه همین خاطر از کودکی زیاد اهل دوستی نبودم و نیستم. مثلا تاوقتی دانشگاه بودم دوستان خوب و نزدیکی داشتم وتابینشان بودم رابطه گرم و خوبی داشتم اما همینکه تمام شد از همه دورشدم چندبار ازمن خواستن بیرون بروم همراهشان اما رد کردم و باعت ناراحتیاش شد و شنیدم پشتم حرفای زیادی زدنند حتی روبه رویم هم حرفهای ناراحت کننده زدند.من عذرخواهی کردم و بهانه آوردم برای نرفتنم اماازینکه بگویم اهل معاشرت نیستم و اخلاقم ای ن است خجالت می کشم اما به آنها هم حق میدهم که ناراخت شوند.آیامن گناه میکنم که از دوستایی که زمانی بهترین بودند برایم فاصله میگیرم ودوستانم رانگه نمیدارم چون در اسلام هم ب   معاشرت تشویق شده اما اخلاق من طوری است که اهل دوستی و رفتو آمد نیستم و دوست دارم بیشتر باخانواده ام رفتو آمدو معاشرت کنم.

پاسخ :

دقت کنید، یکی حسن معاشرت است و دیگری رفاقت و همراهی . اسلام به حسن معاشرت بطور عموم سفارش نموده است ، و به رفاقت و دوستی فقط در مواردی تشویق نموده است که بودن با دیگران دارای فواید دینی و ایمانی باشد لذا اسلام می گوید از اینکه گوشه گیر باشی بهتر است در جمع باشی تا از وجودت دیگران کسب فیض نمایند . دوستی و رفاقت سالم و نا سالم داریم و همینطور جمع سالم و نا سالم داریم، اسلام حتی از قرار گرفتن در جمع نا سالم بر حذر داشته است . 

حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند : جمع خیر بهتر است از تنها نشستن و تنها نشستن بهتر است از جمع و مجلس بد . منظور از مجلس بد آن است که در آن معاصی انجام شود و یا به معاصی تشویق شود و از جمله معاصی غیبت کردن است ، حالا اگر فردی با انگیزه دعوتگری در چنین مجلسی حضور یابد بسیار پسندیده است طبیعی است که می تواند در آن جمع و همراهی با آنها مفید واقع شود و اما اگر غیر از این باشد حضور در آن و یا همراه با آنها مجاز نمی باشد چرا که از دیدگاه اسلام اجتماع غافلین ( کسانی که هیچگونه تعلق با خداوند ندارند) نا پسند است .

بنابر این اطاعت از دوستان واجب نیست که شما گنهکار شوید جز آنجایی که شما را به اطاعت از خداوند و واجبات دینی فرا خوانند ، و از طرف دیگر بسیار درونگرا بودن هم به صلاح نیست

در رابطه با دوستی های سالم و دوستی های نا سالم و بعضا مضر توصیه می شود حتما به لینک زیر مراجعه کنید که پاسخ شما بطور کامل در آن شرح داده است .

دقت در انتخاب دوست کلیک کنید

موضوع:آداب و اخلاق ,
| ۶ تیر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com