امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1213
بازدیدها: 474570
| بازدیدها: 745

با سلام والدینم دائم به دنبال عیب مردم می باشند و مردم را مسخره میکنند خدواند کاری می کند که تمامی این عیب ها به فرزندان میرسد . در این میان فرزندان که از کار والدینشان راضی نیستند و ناراحت نیز هستند و دائم برای والدینشان دعای هدایت می کنند آیا دعا و کاری شرعی برای رهایی از شر و عذاب گناه والدین وجود دارد تا فرزندان بتوانند خود را ایمن دارند؟

پاسخ :

اگر والدین شما هر نوع گناهی را مرتکب شوند و حتی اگر والدین کسی از دایره اسلام خارج گردند باز فرزند حق بی احترامی به والدین خودرا ندارد ، باید با پدر و مادر کافر هم با احترام برخورد کرد و بخاطر گناهان آنها باید آنهارا ملایم نصیحت کرد همانگونه که حضرت ابراهیم علیه السلام پدر کافر خودرا با مهربانی بسوی توحید وعظ می کرد در حالیکه پدرش اورا تهدید می کرد باز ابراهیم علیه السلام بدی نکرد . اما شما نمی توانید در انجام گناه آنهارا یاری برسانید و یا راضی به گناه آنها باشید .

خداوند متعال می فرماید: " ای انسان پروردگارت فرمان داده است که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید، هر گاه یکی از آن دو یا هر دوی ایشان نزد تو به سن پیری رسیدند کمترین اهانتی بدیشان نکن و بر سر ایشان فریاد مزن و با احترام با آنها سخن بگو(23). بال تواضع و فروتنی را برایشان فرود آور و بگو پروردگارا، همانگونه که آنها در کودکی مرا با (مهربانی) تربیت و بزرگ کردند تو نیز آنها را مورد رحم و شفقت خود قرار بده. (24: اسراء).

روزی مردی نزد پیامبر آمد و گفت: آمده ام تا با تو برای هجرت بیعت کنم و والدین خود را در حالی که گریه می کردند به حال خود گذاشته ام. پیامبر خدا (ص) فرمود: به نزد آنها باز گرد و همان گونه که آنان را گریاندی، آنان را بخندان.

شما بعنوان فرزند تنها می توانید آنهارا نصیحت کنید و برای آنها دعا کنید بدون هیچگونه بی احترامی و چون راضی به گناهان و تمسخر والدین خود نیستید و آنهارا در این راه یاری نمی کنید زیانش متوجه تان انشاءالله نخواهد شد.

| ۵ آبان ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com