امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1214
بازدیدها: 481651
| بازدیدها: 123

سلام علیکم لطفا در خصوص شرایط امام جماعت در نمازهای روزانه مساحد خصوصا نماز در اداره که امام توسط مرکز بزرگ تعیین می گردد. و دربعضی مساجد با بیانات خود باعث رنجش مسلمانان میشوند چه باید کرد.

پاسخ :

کسی شایسته به امامت است که دارای این شرایط باشد که حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند : مردم را قاری‌ترینشان به کتاب خدا امامت کند، اگر در قرائت مساوی بودند آگاهترین آنها به سنت، اگر درسنت مساوی بودند کسی که در هجرت مقدم است، اگر در هجرت مساوی بودند کسی که زودتر اسلام آورده است، و هیچ کس به جای صاحب خانه (یا امام مسجد) امامت نکند و در جای مخصوص او ننشیند مگر به اجازه‌ی او / صحیح مسلم

خلاصه :

1- هرکس که قرائتش از بقیه بهتر بود و توانایی بهتری در قرائت فاتحه داشت، او امامت کند.

2- اگر دو یا چند نفر بودند که قرائتشان خوب بود، پس در بین آنها کسی امامت کند که علم شرعی بیشتری دارد.

3- اگر دو یا چند نفر وجود داشتند که هم قرائتشان و هم آگاهی دینیشان مساوی بود، کسی امامت نماید که اهل تقوا و ورع بیشتر است، و لازمست بقیه به او پیشنهاد امامت دهند زیرا کسی که اهل تقوا باشد، ادعای تقوا نمی کند.

4- اگر همه ی افراد این خصوصیات فوق الذکر را داشتند، کسی که از همه مسن تر است امامت نماید.

و اگر افرادی در منزل کسی مهمان بودند، اولویت در امامت به صاحب خانه یا میزبان است مگر آنکه او به بقیه اجازه ی امامت دهد.

اگر هیچکدام از افراد قرائت خوبی نداشتند، پس به ترتیب بقیه موارد دیگر اولویت را تعیین می کند، مثلا کسی که آگاهی شرعی بیشتری دارد او امام شود.

اگر هیچکس از بین آنها نه قرائت خوب و نه علم شرعی داشت، پس آنکسی که اهل تقواست امامت نماید.

اگر هیچکدام نه قرائت خوب و نه علم شرعی و نه تقوای زیادی نداشتند، پس مسن ترین آنها امامت نماید.

مهم اینست که جماعت باید انجام شود و هیچ بهانه ای مانع تشکیل جماعت نشود.

و برای امامت هم لازم به امر اضافه ای نیست، بمانند نماز عادی است که فرد امام فقط در قلب نیت امامت می آورد و تکبیرات انتقال را با صدای بلند می خواند و اگر نماز جهری بود، فاتحه و سوره ی بعد آنرا در دو رکعت اول با صدای بلند می خواند تا بقیه بشنوند و هنگامی که از رکوع برخواست "سمع الله لمن حمده" را با صدای بلند می خواند، همین قدر کافیست تا امامت او مفید واقع شود.

امام باید فردی متقی باشد و اگر فاسق و یا بدعتی امام شود در آن صورت در مورد صحیح بودن نماز اختلاف موجود است بعضی آن را صحیح میدانند و بعضی دیگر مکروه . اگر شخص بدعتی که بدعت او در حد کفر نباشد نماز پشت سر او مکروه است و  اگر بدعت او در حد کفر باشد نماز پشت سر او به هیچ عنوان جایز نمی باشد.

همچنین بر امام لازم است که به وظیفه خود به خوبی عمل کند و باعث تفرق مردم نشود و اگر در انجام وظایف کوتاهی نماید باز نماز پشت سر او صحیح می باشد، و مردم می توانند اورا بخاطر ضعف هایش نصیحت کنند و اگر چنانچه سخنرانی هایش که باعث رنجش مردم می شود در این مورد باید توضیح داد که چرا مردم از صحبتهایش می رنجند ممکن است مردم مقصر باشند و امام تابع سنت باشد و یا بر عکس مردم تابع سنت و امام مبتدع باشد در این صورت حق به جانب کسی است که تابع قرآن و سنت باشند و لازم است که از آن پیروی کرد. خلاصه حصول رضایت خداوند مهم و راهکاراست.

موضوع:نماز ,
| ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com