امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1213
بازدیدها: 475902
ابوبکر
| بازدیدها: 92

سلام خانواده ما سه برادر و شش خواهر است سال ۷۶ پدرم فوت کرده و برادر بزرگتر سرپرستی ما را به عهده گرفته. و بعد مدتی خانه پدری ما را فروخته و با پول دست رنج خودش زمینی را به مساحت ۳۷۵ متر هر متر ۱۵۰۰ تومان خریده وبعد چند ماه پول خانه پدری را دریافت کرده و با اون پول و مقداری پول برادر کوچکتر و فامیل روی زمین جدید خانه درست کرده حالا که قیمت زمین رفته بالا حالا سوال من اینه که تکلیف برادران و خواهران چطوره.

پاسخ :

تمام اموال منقول و غیر منقول پدر متوفی را محاسبه و ارزش یابی نمائید ، سپس یک هشتم کل اموال به همسر متوفی تعلق میگیرد ، سپس ما بقی اموال را طوری بین پسران و دختران متوفی تقسیم کنید که سهم هر پسر دو برابر سهم دختران باشد.
درزمینی که برادر بزرگتر با مشارکت پول منزل پدر، برادرکوچکتر و فامیل خریده ، این منزل به سه بخش تقسیم می گردد که یک بخشش مربوط به ارث پدری می باشد و می توانید سهم پدری را بعنوان ارث بین خود تقسیم نمائید و مقدارپول برادر کوچک و پولی که فامیل کمک کردند از این سهم جدا می شود . پس منزل را به قیمت روز محاسبه می کنید  و به قیمت روز به ارزش سهم پدری افزوده می شود. بطور مثال قیمت خانه پدری شما دو میلیون تومان بوده که شما آن دو میلیون را در خانه جدید گذاشتید و اکنون که قیمت خانه جدید به 30 میلیون رسیده ممکن است ارزش دو میلیون قیمت خانه پدری به 10 میلیون رسیده باشد. شما می توانید با فروش خانه جدید 10 میلیون را بعنوان ارث در نظر گرفته و تقسیم نمائید. 

موضوع:وصیت و میراث ,
| ۸ دی ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com