امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 464276
| بازدیدها: 1334


با سلام ، همانطور که در بعضی آیات آمده ما باید پاکدامنی خود را حفظ کنیم ، یا ازدواج کنیم یا با کنیز … بنده ارتباط با کنیز را متوجه نمیشوم ! لطفا در این باره توضیح دهید ، آن هم در جامعه امروزی که مانند گذشته کسی کنیز ندارد! شاید هم برداشت بنده از کنیز اشتباه هست ( پیش خدمت )

پاسخ :


این مسئله در قرآن به این صورت آمده است:  إِلَّا عَلَی أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ المؤمنون: 6 و المعارج: 30 یعنی:  مگر در مورد همسرانشان یا کنیزانی که به دست آورده‏اند که در این صورت بر آنان نکوهشی نیست.

منظور از "ملک یمین": آنان برده های مورد تملک صاحبانشان هستند، چه مرد و چه زن. 

همچنین منظور از فرمایش باری تعالی که می فرماید: (أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ) برده های "زن" می باشد، کنیزهایی که آقای آنان این حق را دارند که بدون عقد ازدواج، وجود شاهد و مهریه با آنان آمیزش نمایند و همسر به حساب نمی آیند و اگر با آن ها جماع انجام شود "سریه" نامیده می شوند. 

در عصر و زمان ما برده داری پایان یافته است و دیگر هیچ بنده و کنیزی بر اساس رویه ی معمول آن وجود ندارد.


ابن قدامه در کتاب "المغنی" می نویسد: اصل درباره ی انسان ها آزادی است. چرا که خداوند متعال آدم و ذریه ی او را آزاد آفریده است. بردگی حالتی عارضی می باشد و اگر عارضه ی مذکور پیش نیاید حکم بر اصل (آزادی) است. 

صاحب کتاب "فتح القدیر" می گوید: آزادی حقی خدایی است و کسی نمی تواند آن را مگر با حکم شرعی ابطال نماید. بنابراین ابطال این حق جایز نیست و بر همین اساس نمی توان فرد آزاد را حتی با رضایت خودش به بردگی درآورد

چرا زنان و مردان اسیر کفار را به بردگی و کنیزی می گرفتند ؟

اسلام آغاز شدن بردگی را نمی پذیرد و به بردگی کشیدن به عنوان مجازاتی برای دشمنان اسلام ( یعنی کفار) روی می دهد که از پرستش و بندگی خداوند متعال سرباز می زنند و مجازات ایشان بندگی بنده ای دیگر خواهد بود.

موضوع:عقیده ,
| ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com