امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 471002
| بازدیدها: 199

من باردار هستم و هر ماه مانند زمان عادت ماهیانه خونریزی دارم – سوال من این است که برای غسل باید چه غسلی کنم ؟ استحاضه، حیض، نفاس یا….
پاسخ :

زن حامله عادت ماهیانه به وی دست نمی دهد، و همانگونه که امام احمد -رحمت الله علیه- می فرماید: زنان با قطع حیض متوجه حاملگی می شوند، و به گفته دانشمندان: خداوند خون حیض را غذای جنین در شکم مادر قرار داده است، که هنگام وجود جنین، خون حیض قطع می گردد، اما ممکن است بعضی از زنان با حامله شدن تحت تاثیر قرار نگیرند و بر حسب عادت قبل از حاملگی جریان حیض بر آنها استمرار یابد، در چنین حالتی حکم به حائض بودن می شود، زیرا که حیض او استمرار یافته و حاملگی نیز اثری نداشته است، و هر آنچه که حیض غیر حامله آن را حرام، واجب و حلال می کند این حیض نیز آن را حرام، واجب و حلال می نماید.

خلاصه، خونی که از حامله خارج می شود بر دو نوع است:

1) نوعی که همانند قبل از حاملگی ادامه داشته باشد، که نسبت به این خون حکم به حیض بودن آن می شود، زیرا که این دال بر آن است که حاملگی بر او موثر نبوده، و در نتیجه آن خون، خون حیض است.

2) خونی که حیض بحساب نمی آید بلکه از پاره شدن رگ در اثر وقوع حادثه، بلند کردن چیزی، و یا افتادن از جائی، ناگهان از زن حامله خارج می شود که این زن طاهر بوده و آن خون نماز و روزه را بر وی حرام نمی کند.

| ۱ خرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com