امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 472710
| بازدیدها: 496

باسلام خدمت شما من دختری سنی هستم و از وقتی که بزرگ شدم و خودم و خدای خودمو شناختم به خودم قول دادم ب تمام فرایضی که حکم کرده گوش دهم و اطاعت کنم. و تا حالا ک به سن ۲۷سالگی رسیدم کمتر دچار گناه شدم.سعی کردم درس بخوانم ودرهیچ وجه به نامحرم نگاه نکنم حتی بستگان نزدیک سوال من این است با اینکه خداوپیامبرانش حکم کردن با نامحرم درخلوت نباشید وغیره من هم همین کار را کرده ام اما از نظر فامیل به من میگویند خیلی گوشه گیر و غیر اجتماعی هستی میخواستم بدونم کار من درست است یا کار آن مردمانی ک پشت دیگران صحبت میکنن باتشکرفراوان.

پاسخ :

صحیح ترین سخن آنست که با قرآن تائید شود قرآن تنها کلامی است بی خطا پاک و معصوم ، و همینطور ارشادات حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم پس از قرآن معصوم دوم هستند . قرآن کریم کسانی را که روشی غیر از این برگزینند آنها را نه تنها رد می کند بلکه می فرماید آنها درک ندارند یا می فرماید آنها شعور ندارند و یا می فرماید آنها لا یعقلون هستند. نتیجه همان می شود که قرآن تائید می کند و این جماعت به رستگاری می رسند و آنهائی که روشی غیر از آن انتخاب نمایند سر انجام برای آنها پشیمانی خواهد بود، و گزینش روشی که پشیمانی به دنبال دارد ضعف آنها است.

اصل پاسخ و دیدگاه قرآن :

قرآن به زنان و مردان مومن دستور فرموده است که با دیدن نا محرمی سرهای شان را پائین نگهدارند و این حکم الهی بطور مطلق در قران ذکر است ، به این معنی است که هیچ تفاوتی نمی کند که نگاه شهوانی باشد و یا عادی، فامیل باشد و یا غیر فامیل در هر دو صورت می بایست مومن سرش را پائین نگهدارد. و در حدیثی رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید با نگاه اول به نا محرم عفو و بخشش است اما با نگاه های دوم سوم و... گناه برایت نوشته می شود. لذا در اختلاط با نا محرم انواع فساد موجود است و بسیاری از نا هنجاریهای اخلاقی به دلیل رعایت نکردن همین موارد است. و این لطف و محبت الهی بر شما خواهر گرامی است که به این دستور عمل می کنید .

هیچ زن و مرد نا محرمی نمی توانند خواهر و برادر شرعی باشند و مانند خواهر و برادر نسبی قرار گیرند . اطلاق کلمه برادر یا خواهر برای نا محرم با انگیزه حفظ حرمت اطلاق می گردد و هیچگاه به معنی برادر و خواهر واقعی یا نسبی نخواهند بود و در این خصوص که می گویند به نگاه خواهری و به نگاه برادری نگاه می کنیم یک فریب شیطانی بیش نیست چرا که اگر چنین حدی وجود داشت شرع اسلام آن را برای ما تعریف می کرد در حالیکه شرع اسلام هیچ کوتاهی نکرده است.

اجتماعی بودن مرد اختلاط با زن نیست همینطور اجتماعی بودن زن اختلاط با مرد نیست . کسانی که این را اجتماعی می خوانند آنهائی کهبه دنبال اختلاط با جنس مخالف، جوان و زیبا هستند  یعنی اگر جنس مخالف مسن باشد بودن با اورا نا پسند میدانند و اگر جنس مخالف جوان باشد صحبت از اجتماعی بودن می کنند! شیطان بسیار زیرکانه وارد عمل می شود تا افراد را به تباهی بکشد لذا مومن باید هوشیار باشد.زن برای خودش اجتماعی دارد همانگونه که مردان برای خودشان اجتماعی دارند .

خداوند متعال می فرماید: {وَلاَ تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَن ذِکْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَکَانَ أَمْرُهُ فُرُطاً} و از کسی فرمان مبر که دل او را از یاد خود غافل ساخته ایم و او به دنبال آرزوی خود روان گشته و کار و بارش افراط و تفریط بوده است»

برای شرح بیشتر روی لینکهای زیر کلیک نمایید :

آیا نگاه به نامحرم اگر از روی هوس نباشد و محبت باشد جایزاست؟

۱۰ فایده برای کسی که از نگاهش محافظت کند

دیدگاه اسلام در مورد اختلاط زنان و مردان

موضوع:آداب و اخلاق ,
| ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com