امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 469879
| بازدیدها: 313

با سلام شخصی ساعت ۱۴ از تهران به سمت بندر عباس حرکت می کند و میداند که اتوبوس برای نماز عصر توقف نمیکند و جایی که اتوبوس توقف کند نماز عصر قضا شده است. آیا این مسافر می تواند در تهران قبل از حرکت نمازهای ظهر و عصر را قصر و جمع کند؟
– میشود که نماز ظهر را کامل و نماز عصر را قصر کرد؟

 

پاسخ :

جمع و قصر نمازها در سفر نزد جمهور ائمه رخصت (اجازه) است و نه واجب ، و اگر کسی قصر و جمع نکرد ایرادی ندارد . فقط نزد حنفیه قصر نماز واجب است بدون جمع نماز . طول مسیر سفر هم باید تا 85 کیلومتر باشد در آن صورت احکام سفر را دارد و اگر کمتر از این باشد حکم سفر اجرا نمی گردد . زمانی که سفر شما آغاز نشده است و هنوز در شهر خودتان هستید نماز قصر نمی شود و رخصت برای شما نمی باشد و هر از شهر خارج شدید می توانید از رخصت در قصر نماز استفاده نمایید .

اما جمع نماز ها : در این مورد توجه داشته باشید که جمع نماز ها فقط در شرایط سخت جایز است و نه شرایط عادی حتی سفر هم باشد . بطور مثال مسافری که با وسیله نقلیه شخصی در جاده حرکت می کند در حالیکه باران و برف و سرمای شدید هم نیست نمی تواند جمع کند، همینطور مسافری که به شهر مقصد رسیده و در هتل بسر می برد نمی تواند جمع کند . ولی در شرایط سخت می تواند مانند اینکه اتوبوس برای نماز توقف نکند و یا سرما  و برف باشد که امکان توقف برای وسیله نقلیه شخصی وجود داشته نباشد و یا در شهر مقصد خوف قضای نماز باشد در این صورت ها می تواند جمع کند و برای شما در تهران آنطور که گفتید جمع نماز بدون قصر جایز می باشد . در برخی شهرهای سنی نشین اتوبوس ها هنگام نمازها توقف می کنند تا اهل سنت نمازهای شان را سر وقت آدا نمایند .

موضوع:نماز ,
| ۸ مهر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com