امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 462719
جواد
| بازدیدها: 181

سلام علیکم دخترم دوستی دارد که هر دوی آنها ۲۰ سال دارند و آن دختر پدر ندارد و مرا مانند پدر خود میداند. و بر عکس او را مانند دخترم دوست دارم برای محرم شدن با دسترسی به پدر و پدر بزرگ پدری نیست آیا رضایت مادرش شرط نیست برای محرم شدن باید چه کاری انجام دهم؟

پاسخ :

دوست محترم ؛ شما می توانید به آن دختر بعنوان یتیمی که پدرآن فوت کرده است کمک نمائید اما لزومی ندارد که اورا دوست داشته باشید، شما نا محرم هستید و نگاه شما به آن دختر حرام می باشد و دوست داشتن نا محرم جایز نیست ، مگر اینکه با او ازدواج نماید . دوست داشتن جنس مخالف انگیزه شهوانی دارد ، مسلما اگر همین فرد جنس موافق شما بود هیچگونه دوستی برای شما نسبت به آن شخص ایجاد نمی شد . بخاطر احترام یکدیگر را برادر و خواهر و یا پدر می خوانند اما این برادر بودن و یا خواهر بودن و یا پدر بودن به معنی محرم بودن نیست ، و با این تصور پدر بودن و برادر بودن نمی توان با آن خلوت کرد، و او را دوست داشت . شیطان زیرکانه و از راه های گوناگونی انسان را وادار به گناه می کند یک انسان مومن خیلی باید قوی باشد و خودرا نبازد .

پیامبر گرامی اسلام (ص)می‌فرمایند: "إیاکم ‌و الدخول علی النساء فوالذی نفسی بیده ما خلا رجل بامراة الا دخل الشیطان بینهم" [الطبری]یعنی «از اختلاط با زنان بپرهیزید، ‌قسم به خدایی که نفسم ‌به دست اوست هیچ مردی زنی را ترک نمی‌کند در حالی با هم دو نفری خلوت کرده‌اند ‌مگر ‌آنکه شیطان ‌سوّمی آنها ‌بوده باشد.»
خداوند متعال می‌فرمایند: «قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یصْنَعُونَ» (النور /30) یعنی؛ ای محمد بگو به مردان مومن ‌که ‌نگاه‌هایشان ‌را ‌از ‌نامحرم ‌نگه ‌دارند ‌و پاکدامنی ‌پیشه ‌کنند واین ‌سبب ‌تزکیه‌ی ‌آنهاست ‌و خداوند بر اعمال آنها اگاه ‌است.
بر همین ‌اساس، ‌ارتباط زن و مرد نا محرم ‌حرام ‌شده است .
و خداوند فرمود: ‌«...فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ...» یعنی به شیوه‌ای همراه با ناز ‌و عشوه با مردان (نامحرم) سخن نگویید .

| ۵ دی ۱۳۹۴
برچسب ها : ,

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com