امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 470998
علیرضا
| بازدیدها: 199

با سلام آیا این صحیح است که امام شافعی بر قبر امام ابوحنیفه رحمهم الله تعالی حاضر می شده و ضریح ایشان را لمس می کرده و به ایشان متوسّل می شده اند؟

پاسخ :

بر اساس دیدگاه اهل سنت و بر گرفته از کتاب خدا و سنت نبوی این عمل شرک می باشد و شخصیتی همچون امام شافعی رحمه الله از چنین عملی مبرا هستند . امامان اهل سنت باالاتفاق دیدگاهی غیر از مسیر قرآن و سنت نداشتند و اگر کسی چنین بگوید نادرست است و بلکه افترا بسته است .
و اما فردی که این تهمت را به امام شافعی زده است (مکرم بن احمد) است که در کتاب خودش نقل نموده است و این شخص را امام دار قطنی دروغگو می داند و کتابش را نیز کتاب دروغی میداند.
توسل مشروع را خداوند در کتابش اینگونه روشن بیان می فرماید : 
 وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَی فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِینَ یُلْحِدُونَ فِی أَسْمَآئِهِ سَیُجْزَوْنَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ /اعراف آیه 180
ترجمه : برای خدا نامهایی نیکو است، پس او را با آن نامها بخوانید و کسانی که در نامهای او کجروی می‌کنند را رها سازید، بزودی کیفر آنچه می‌کردند را خواهند دید.
امام ابوحنیفه می فرماید : برای کسی شایسته نیست خداوند را بجز با نام و صفاتش بخواند ، و طبعا کسی که دوستدار امام ابوحنیفه باشد از مسیر ایشان تجاوز نمی کند.

موضوع:عقیده ,
| ۱۵ اسفند ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com