امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1212
بازدیدها: 470773
| بازدیدها: 287

با سلام خدمت شما برادران من یک هفته پیش سوالی فرستادم اما شما جواب ندادید برای همین دوباره میفرستم سوالم اینه که در سوره بقره خداوند میفرماید در دین هیچ اجباری نیست و یک حدیث صحیح . داریم که پیغمبر میفرمایند خدا مرا فرستاده تا با مردم با شمشیر بجنگم تا کلمه لا اله الا الله را بر زبان می اورند ایا اینها با هم تضادی ندارند البته من به عنوان یک مسلمان هیچ شکی در قران ندارم اما برای کسب علم این سوال را کردم .

پاسخ :

 پرسش شما در حال تحقیق بود حالا که مجددا ارسال فرمودید ما هم پاسخ آماده شده ای را خدمت تان درج نمودیم .


این حدیث متعارض با این آیه نیست، زیرا منظور از این آیه وقتی است که کفار جلو پیشرفت دین اسلام را نگیرند و سپس جزیه بدهند، پس از آن بر آنها اجباری نیست که بر دینشا ثابت بمانند، ولی تا زمانیکه جلو پیشرفت اسلام را میگیرند و راضی به پرداخت جزیه نیستند با آنها جنگیده میشود تا صد راه خدا نشوند.

خداوند متعال میفرماید:

" لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ ... " ﴿البقرة: 256﴾

«در دین‌ هیچ‌ اجباری‌ نیست‌» یعنی: هیچ‌کس‌ از کفار را - در صورتی‌ که ‌به‌پرداخت‌ جزیه‌ تن‌ دردهد - به‌ قبول‌ اسلام‌ اجبار و اکراه‌ ننمایید زیرا دلایل‌ وبرهانهای‌ دین‌ حق‌ آشکار و روشن‌ است‌ و نیازی‌ به‌ این‌ وجود ندارد که‌ کسی‌ را به ‌اجبار به‌ آن‌ وادار نمود. در بیان‌ سبب‌ نزول‌ آیه‌ کریمه‌ آمده‌ است: گروهی‌ از انصار مدینه‌ گفتند: «ما قبل‌ از اسلام‌ با این‌ اعتقاد که‌ دین‌ یهود از دین‌ ما بهتر است‌؛ فرزندانمان‌ را به‌ دین‌ آنان‌ درآوردیم‌ و حالا که‌ خدای‌ عزوجل‌ اسلام‌ را نمایان‌گردانید، دیگر می‌باید فرزندانمان‌ را به‌ جبر و اکراه‌ به‌ پذیرش‌ اسلام‌ وادارنماییم‌»، پس‌ چون‌ این‌ آیه‌ کریمه‌ نازل‌ شد، رسول‌ خدا صلی الله علیه و سلم فرزندان‌ انصار را مخیر ساخته‌ و آنان‌ را به‌ پذیرفتن‌ اسلام، اجبار و اکراه‌ نکردند. «چرا که‌ رشد از غی، به‌ روشنی‌ آشکار شده‌ است‌» مراد از رشد دراینجا ایمان، و مراد از غی کفر است‌. یعنی: راه‌ از بی‌راهه‌ متمایز و آشکار و ایمان ‌با دلایل‌ و برهانهای‌ خود متجلی‌ و روشن‌ گردیده‌ است‌ بنابراین، نیازی‌ به‌ اجبارکسی‌ بر پذیرش‌ اسلام‌ وجود ندارد.

این‌ آیه‌ کریمه‌ قاعده‌ای‌ بزرگ‌ از قواعد اسلام‌ و رکنی‌ عظیم‌ از ارکان‌ سیاست، برنامه‌ و راه‌ و روش‌ آن‌ است‌. قاعده‌ای‌ که‌ اجبار کسی‌ را به‌ پذیرش‌ دین‌ روانمی‌داند و همچنین‌ به‌ کسی‌ این‌ اجازه‌ را نمی‌دهد که‌ فردی‌ از اهل‌ ادیان‌ را به‌ اجبار از دین‌ وی‌ خارج‌ سازد. البته‌ این‌ قاعده‌ هنگامی‌ تحقق‌ می‌پذیرد که‌ مسلمانان‌ قوی ‌و نیرومند باشند، به‌ گونه‌ای‌ که‌ بتوانند از هویت‌ و حیات‌ دینی‌شان‌ در برابرفتنه‌گران‌ حراست‌ و حفاظت‌ نمایند، لذا برای‌ تأمین‌ آزادی‌ دعوت‌ و ایمنی‌ از فتنه، جهاد علیه‌ سلطه‌ متجاوز امری‌ اجتناب‌ ناپذیر است‌ و بعد از آن، موضوع‌گردن‌ نهادن‌ به‌ اسلام‌ در حوزه‌ فردی‌ و گروهی، چیزی‌ است‌ که‌ به‌ قناعت‌ اختیاری ‌انسانها از طریق‌ حجت‌ و برهان، یا گفت‌وگو به‌ شیوه‌ای‌ که‌ نیکوتر است‌، واگذاشته ‌می‌شود و در این‌ میدان، دیگر نه جهاد مسلحانه‌ای‌ در کار است‌ و نه‌ اجبار و فشاری‌.

سید قطب در تفسیرش «فی‌ ظلال‌القرآن‌» این‌ آیه‌ کریمه‌ را از بارزترین‌ وجوه‌ گرامی‌داشت‌ خداوند متعال‌ از انسان ‌می‌ داند و با بیانی‌ مدلل‌ نشان‌ می‌دهد که‌ میان‌ اصل‌ عدم‌ اکراه‌ بر دین‌ و اصل‌ مشروعیت‌ جهاد مسلحانه، هیچ‌گونه‌ تعارض‌ و تناقضی‌ وجود ندارد و هر یک‌ از آنها مجال‌ خاص‌ خود را دارا می‌باشند، پس به آن مراجعه شود

موضوع:عقیده ,
| ۳۱ تیر ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com