پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1647
بازدیدها: 1309202
سینا
| بازدیدها: 921

سلام و خسته نباشید
من یه مشکلی برام پیش اومد بعد دعا کردم و گفتم خدایا اگه کارم درست بشه استمنا رو ترک میکنم و نماز صبح ام رو همیشه بموقع میخونم. حالا کارم الحمدلله داره درست میشه. حکن چنین عهد و دعایی چیست؟؟اگه من یک بار تحت فشار قرار بگیرم و این کار)استمنا) را انجام دهم یا یک بار خواب بمانم و نماز صبحم قضا شود ایا خداوند از من غضب میگیرد؟

پاسخ :

شما با خداوند عهد بستید که مشکلم حل شود دست از فلان گناهم می کشم و حال مشکل تان بر طرف شده است ، این عهد در حکم نذر کردن است بنابر این شما نذر کرده اید و نذر شما بر ترک معاصی می باشد بایستی به ترک آن مقید باشید و اگر این عهد را شکستید بر شما کفاره یمین لازم می گردد به دلیل این حدث (و من نذر نذرا لا یطیقه فکفارته کفارة یمین. ابوداود)  هر کسی نذر کند و قادر به انجامش نباشد کفاره آن کفاره یمین است .

و آن به سه صورت است 1_ آزاد کردن غلام 2_ سه روز، روزه گرفتن 3_ به ده نفر غذا دادن ، اولی که نا ممکن است می توانید یکی از دو روش دیگر را برای کفاره سوگند انتخاب نمایید . 

توجه داشته باشید که وفای به نذر زمانی واجب است که آن را به زبان آورده باشید و در صورتی که چنین عهدی را به زبان نیاورده اید و فقط در دل نیت کرده اید وفا به آن واجب نیست .

موضوع:سوگند و نذر ,
| ۲۵ مهر ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com