پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1537692
انور
| بازدیدها: 1020

سلام و عرض خسته نباشید برادرم اسفد سال ۹۲ عروسی کرد بعد از سه ما بردارم در کشور کوردستان عراق ماشین که از سربالای بالا میرفت خاموش و ماشین واژگون گردید. و یکی از کارگرانش فوت کرد و چون ماشین در کشور عراق بیمه نداشت مجبور به پرداخت ۱۳۰ میلیون دیه شدیم و چون پول نقد نداشتیم مجبور به گرفتن وام شدیم و بایستی ماهی ۳ میلیون وام پرداخت کنیم بعد از سه ماه بعد همان برادرم با ماشین صفر باز هم بدون هیچ عیبی از ماشین به بیرون جاده افتاد و به سنکی برخورد کرد که حداقل ۲۰ میلیون خسارت دید و بعد از این قضیه پدرم برای زمینی که خریداری کرده بود مشکلی سندی پیدا کرد و با پرداخت نزدیک ۶ میلیون به وکیل زمین پس گرفته شد قبل از این ماجراها خانواده داشتم که تمام فامیل آرزوی آن را داشتن ولی امروز اینقدر وضعیتمان بد شده که تمام فامیل به وضعیت ما میخندند
نمی دانم چطور می توانیم از این وضعیت خارج شویم هر روز به خاطره انوام لعنی تمام زندگیمان را از دست می دهیم
تو رو خدا راهنمایی کنید

پاسخ :

الله مهربان به فضل و کرمش تمامی مشکلات تان را حل نموده و شما را در دنیا و آخرت بهترین عوض و پاداش نصیب بفرماید 

دنیا محل آزمایشات و سختیهاست چنانچه در نقاط مختلف دنیا شاهد مشکلات و ناگواری ها هستید الله صبر و سپس شکرگذاری شما را می آزماید به آیه کریمه زیر دقت کنید :

وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ . الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ . أُولَـئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَـئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُون (بقره155).

قطعاً همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در مالها و جانها و میوه‏ ها، آزمایش می‏کنیم؛ و بشارت ده به صابرین (استقامت کنندگان)، آن کسانی که چون مصیبتی به آنها برسد گویند: ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می گردیم، آنان درود و رحمت خدا شامل حالشان است و ایشان هدایت شوندگان هستند.

یقینا الله است که بندگانش را با انواع مصیبت ها آزمایش می کند ، بنده می تواند در آزمون الهی پیروز شود و می تواند خود را نا موفق گرداند .

در مشکلات معیت الله تعالی را با صبر پیشه کردن حاصل نمایید

به سفارشات قرآن کریم در این زمینه توجه کنید

وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ(انفال 46). و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است!

إِنَّهُ مَنْ یَتَّقِ وَیَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ(یوسف90). هر کس تقوا پیشه کند، و شکیبایی و استقامت نماید، (سرانجام پیروز می‏شود) چرا که خداوند پاداش نیکوکاران را ضایع نمی‏کند.

إِنَّمَا یُوَفَّی الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِسَابٍ (زمر10). صابران اجر و پاداش خود را بی‏حساب دریافت می‏دارند.

فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِینَ(هود49). صبر و استقامت کن، که عاقبت از آن پرهیزگاران است . (پس راه برون رفت از مشکلات صبر و استقامت است).

از خدا و زمانه شکایت نکنید

اهانت و نفرین به زمانه جایز نیست چرا که:

الله تعالی فرموده است : یؤذینی ابن آدم یسب الدهر ، و أنا الدهر بیدی الأمر ، أقلب اللیل والنهار (متفق علیه) حدیث قدسی است .

فرمود است: فرزند آدم مرا اذیت میکند، روزگار را دشنام میدهد در حالیکه من روزگار هستم و فرمان در دست من است، شب و روز را زیر و رو میکنم.

همچنین عیب گرفتن از الله و اعتراض نمودن به الله و عدالت او از مسائل کفری هستند حتما پرهیز شود و نیز بر خلاف صبر است که نتیجه آن ادامه مشکلات خواهد بود.

چرا مشکلات و مصیبت ها نازل می شوند؟

پاسخ از خود قرآن : وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ(شوری30). و هر [گونه] مصيبتى به شما برسد به سبب دستاورد خود شماست و  [خدا] از بسيارى درمى‏ گذرد.

نتیجه می گیریم به وجود آمدن مصیبتها نتیجه گناهان و اعمال ماست و سود آن در صورت صبر اختیار نمودن ، مغفرت و بخشش و سپس گرفتن پاداش از خدا خواهد بود .

توجه داشته باشید مصیبت برای مومنان متقی نیز پدید آمده است، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است : همیشه بنده با آزمایشات دچار می گردد تا اینکه بر زمین راه می رود و هیچ گونه گناهی بر او نمی ماند (صحیح بخاری).

بطور کلی آزمایشات و شدائد بر دو گروه نازل می شوند

1_ متقیان و اولیای خدا ؛ مانند پیامبر الهی ، هدف از آن علو درجات و بلندی مقام در بهشت و کسب کرامت بیشتر است .

2_ کسانی که اهل گناه زبانی و عملی هستند و در هواهای خود پناه می شوند در انجام فرائض سهل انگاری می کنند، هدف از نزول انواع بلاها برای این دسته، کفاره گناهان و جبران کوتاهی هاست . رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است: هیچ مصیبتی ، اندوهی و خاری در جسم شخصی وارد نمی شود مگر اینکه الله تعالی کفاره گناهان او می گرداند (روایت مسلم) .
 حضرت عباس رض گفته است : بدون شک هیچ بلایی نازل نمی شود مگر به سبب گناه و هیچ بلایی از سر آدم رفع نمی شود مگر با توبه.

از جمله اسبابی که موجب نزول بلا و مصیبت می شوند عبارتند از: 

1_ گناهان بیشمار
2_ علنی نمودن گناهان
3_ ظلم به دیگران
4_ طعنه زدن به مسلمان
5_آزار والدین و قطع صله رحم
6_ فراهم نمودن اسباب ظلم و فساد
77_ میل نمودن مال حرام

تنبیهات الهی در قبال گناهان لزوما یا در دنیا صورت می پذیرد و یا در آخرت، اما اگر در دنیا باشد برای مومن جای خوشحالی دارد . رسول الله فرمودند: إذا أراد الله بعبده الخير عجل له العقوبة في الدنيا وإذا أراد بعبده الشر أمسك عنه بذنبه حتى يوافى به يوم القيامة (مسنداحمد).

وقتی خدای تعالی به بنده اش خیر را اراده کند عقوبت او را در دنیا فراهم می کند . و هرگاه به بنده اش شر را اراده کند عقوبت او را بخاطر گناهانش نگه میدارد تا روز قیامت با او تسویه حساب کند . عذاب آخرت با عذاب های دنیوی قابل مقایسه نیست ، عذاب های دنیا فنا پذیر و زائل شدنی و سبک هستند اما عقاب آخرت ماندنی و بسیار سخت .

قرآن فرموده است : كَذَلِكَ الْعَذَابُ وَلَعَذَابُ الْآَخِرَةِ أَكْبَرُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ (القلم33). عذاب [دنيا] چنين است و عذاب آخرت اگر مى‏ دانستند قطعا بزرگتر خواهد بودو

روش دیگر و حتمی برای رفع مشکلات توبه و استغفار است

الله تعالی فرموده است: استغفروا ربکم انه کان غفارا یرسل السماء علیکم مدرارا و یمددکم باموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهارا (نوح12.10).

 از پروردگارتان آمرزش بخواهید ، بدرستی که او بسیار آمرزنده است ، خزانه ی آسمان را بر شما جاری می گرداند ، با اعطای اموال و پسران شما را کمک می نماید ، برای شما باغات در نظر می گیرد ، و برای شما جویها در نظر می گیرد.

در پرتوی این آیه در می یابیم که نتایج استغفار موارد زیر هستند :

1_ بخشش گناهان

2_ شما را صاحب نعمت های فراوان می گرداند

3_ به شما امول عطا می نماید

4_ اولاد پسر ارزانی می دارد

در خصوص استغفار و فواید آن بیشتر بخوانید :

استغفار، شکننده قفل ها است

ثمرات استغفار

شرایط مقبولیت استغفار و آداب آن

حکمت و فلسفه ی مصیبتهای انسان در دنیا چیست؟

حکمت ابتلاء به بیمارى چیست؟

پس ای مسلمان مصیبت دیده، بدان که بین تو و پروردگارت ارتباط و آزمایشی در جریان است تلاش کن تا از نتایج خوب آن بهره مند شوی و محروم نمانی.

images

موضوع:عقیده ,
| ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com