پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1726
بازدیدها: 1439571
میرویس ((مولازاد))
| بازدیدها: 373

بعضی از سخنان دربین اهل تصوف رواج است که درارتباط اطلاع کافی دارید و نیاز به تشریح نیست و آنرا فنا فی الله دانسته و هرچه که دل شان شد گفته روان هستند. و عده از عالمان که من به آنها آشنایی دارم هم گفته های شانرا تایید مینمایند اما ما که یک جمعی بزرگ از جامعه هستیم واطاعت هم برای ما واجب است باید چی کنیم آیا گفته های شانرا تایید نماییم (اطاعت کنیم یاخیر)
ثانیا:جواب سوال های ارسالی خودرا ما از کجابدست آورده میتوانیم
تشکر ازلطف شما

پاسخ :

هیچ کس را با ظاهر اسلامی نمی توان تایید کرد و هیچ کس نمی تواند ملاک برای تایید کسی باشد ، آن که می تواند افرادی را تایید یا رد کند قرآن و سنت هستند . لذا باید گفت اسلام از خود اصول و قواعدی دارد که اعمال افراد بایستی بر اصول و قواعد آن عرضه شوند و اگر اعمال افراد بر اصول و قواعد اسلام تطبیق پیدا کردند مورد تایید هستند و اگر مغایر بودند مردود هستند ، در جایی که قرآن و سنت قاضی باشند قضاوت و دیدگاه هیچ کس معتبر نمی باشد ، و این حکم فقط برای تصوف نیست برای همه افراد است .

توجه داشته باشید که روش رسول الله صلی الله علیه و سلم و خلفای راشدین برای ما ملاک هستند و هر آنچه که بر خلاف روش آنها باشد بدعت شناخته شده و ارزشی ندارد . پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم می فرماید: فعلیکم بسنتی و سنة الخلفاء الراشدین المهدیین،تمسکوا بها وعضوا علیها بالنواجذ،وایاکم و محدثات الامور فان کل محدثة بدعه،وکل بدعة ضلالة یعنی:  پس بر شما باد به پیروی از طریقهء من، و طریقهء خلفای راشدین که آنها هدایت کنندگان اند، بر آن با دندانهای کرسی خویش گزیده و آنرا محکم گیرید، و بر شما باد که از امور بدعت دوری کنید، زیرا هر امر نوپیدایی گمراهی در پی دارد. همچنین فرمودند : مَنْ عَمِلَ عَمَلًا لَیْسَ عَلَیْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ مسلم. (هرکس کاری در دین انجام دهد که دستور من بر آن نباشد، کارش مردود است.)

عبداﷲ بن عمر رضی ﷲ عنهما گفته است: کل بدعة ضلالة وإن رآها الناس حسنة

هر بدعتی گمراهی است اگر چه مردم آنرا خوب ببینند . 

لذا هر کسی که با ظاهر اسلامی ادعا پیروی از شریعت را بکند و افراد را دور خود جمع نماید کافی نیست باید عملکرد او بر شریعت عرضه شوند که آیا ریشه در سنت نبوی دارند یا خیر اگر داشتند تایید است و اگر نداشتند مردود است . 

موضوع:عقیده ,
| ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com