پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1753
بازدیدها: 1541854
| بازدیدها: 935

سلام،میشه خواهش کنم که در مورد کسى که دزدى میکند باید دستش رو قطع کنند توضیح بدید و اکر در قران یا حدیثى ذکر شده لطف کنید بنویسید،آیا با یک بار دزدى دست باید قطع شود؟
پاسخ :

در واقع وجود دزد و دزدی بخشی از مشکل جامعه است که باید از فعالیت دزدیش کاسته شود، لذا خداوند متعال جزای دزد را در این دنیا معین کرده است و آنهم بریدن دست راستش هست تا سبب شود هم خودش و هم مردم در آینده به فکر دزدی نباشند. خداوند متعال میفرماید:

"وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَیْدِیَهُمَا جَزَاءً بِمَا کَسَبَا نَکَالًا مِّنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ" ﴿المائدة: 38﴾

«و مرد و زن‌ دزد؛ دست‌ آنان‌ را ببرید» یعنی‌: حد شرعی‌ مرد و زن‌ دزد این‌ است‌ که‌ دست‌ راست ‌هر یک‌ از آنان‌ را از بند ببرید «به‌ کیفر آنچه‌ کرده‌اند» از عمل‌ دزدی‌. این‌ مجازات ‌«نکالی‌ است» یعنی‌: عذابی‌ است‌ بازدارنده‌ و عبرت‌انگیز «از جانب‌ الله» پس‌ بر آنان‌ اندوهگین‌ نباشید «و خداوند عزیز حکیم‌ است» یعنی‌: حق‌ تعالی‌ غالبی‌ است ‌که‌ در حکم‌ خویش‌ مورد معارضه‌ قرار نمی‌گیرد، همان‌ گونه‌ که‌ در حکم‌ خویش ‌بر بریدن‌ دست‌ مرد و زن‌ دزد، صاحب‌ حکمت‌ نیز هست‌.

بنابراین همانطور که خداوند بدون هیچ زحمتی نعمت دست را به بنده اش عطا فرموده است، خود او نیز حکم کرده است که در حالت دزدی دستش بریده شود.

و علما اتفاق نظر دارند که هرگاه سارق برای بار اول دزدی کرد، دست راستش (تا مچ دست) قطع شود و هرگاه بار دوم دزدی کرد پای چپش (تا نصف ساق) قطع شود، و در اینکه اگر بار سوم دزدی کند پس از قطع دست و پایش چه شود، بین علماء اختلاف هست، اکثر علماء گفته‌اند دست چپش قطع شود، و اگر پس از آن برای بار چهارم دزدی کرد، پای راستش هم قطع می‌شود، و اگر پس از آن دزدی کرد تعزیر و زندانی شود، ولی قول صحیح آنست که برای بار سوم اگر دزدی کرد دست چپش بریده نمیشود، بلکه تعزیر و یا زندانی میشود، زیرا با بریدن دو دستانش دیگر نمیتواند عبادت را (مانند طهارت و غیره) انجام دهد و یا غذا بخورد، لذا قول صحیح آنست که برای بار سوم دزدی فقط تعزیر و یا زندانی میشود.

و بریدن دست دزد در واقع سبب میشود که جامعه اصلاح شود، زیرا مردم برای مخارج زندگیشان بجای دزدی به فکر کار میافتند، همانطور که قصاص سبب حیات وزندگی میشود، و خداوند میفرماید: " وَلَکُمْ فِی الْقِصَاصِ حَیَاةٌ یَا أُولِی الْأَلْبَابِ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ﴿البقرة: 179﴾

یعنی: «و ای‌ خردمندان‌! برای‌ شما در قصاص‌ زندگانی‌ای‌ است‌ تا اینکه به‌ تقوا روی‌ آورید» به‌ اعتبار این‌ که‌ قصاص‌ به‌ خودداری‌ مردم‌ از قتل‌ یک‌دیگر می‌انجامد و از بیم‌ قصاص، از خون‌ریزی‌ بپرهیزید. پس‌ این‌ قصاص‌ است‌ که‌ حیاتی‌ آرام‌ و پایدار را برای‌جامعه‌ فراهم‌ کرده‌ و از میزان‌ جنایت‌ قتل‌ در جامعه‌ بشری‌ می‌کاهد زیرا هنگامی‌ که ‌قاتل‌ به‌ خوبی‌ بداند که‌ اگر بکشد، کشته‌ می‌شود؛ یقینا از ارتکاب‌ عمل‌ قتل‌ دست ‌برمی‌دارد و در اینجاست‌ که‌ دو حیات‌ محفوظ می‌ماند، یکی‌ حیات‌ مقتول‌ ودیگری‌ حیات‌ خود قاتل، و در مورد دزدی نیز همینطور، وقتیکه مردم دیدند با دزدی دستشان قطع میشود از دزدی خودداری میکنند و در عوض برای مخارج زندگی به فکر کار و تلاش میافتند.

| ۲۷ تیر ۱۳۹۴
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com