پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1537551
جوان
| بازدیدها: 591

سلام استاد چرا با توجه به آیه ی(لا اکراه فی الدین)باز هم حکم ارتداد اعدامه ماداشتیم وقتی پیامبر(ص) با مشرکان مکه قرار داد میبندند. یکی از مفادش اینه کا اگر مسلمانی کافر شد می تونه بر گرده بین مشرکان ولی وقتی مشرکی مسلمان میشد حتی اگر میرفت پیش پیامبر(ص)پیامبر باید اون رو برمیگردوندند وقتی پیامبر این را قبول کردند پس چرا اعدام؟؟؟!!! ویه چیز دیگه ما هیچ کدوم دین خودمون رو خودمون انتخاب نکردیم یعنی فرزند یک مسلمان به اجبار باید مسلمان باشد آخه این چه قانونیه تو کدوم آیه یا حدیث صحیحی همچین چیزی اومده؟

 

پاسخ :

پاسخ شما بصورت مختصر داده می شود ، آیه لا اکراه فی الدین برای کفاری است که اسلام را اگر نخواهند بپذیرند می تواند با این شرط که جزیه را تقبل کنند . و قتل مرتد به این دلیل است که در میان مسلمانان اگر فردی مرتد شود ارتداد او به دیگران سرایت می کند و بقیه را مانند خود فاسد می گرداند لذا پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم فرمودند : «من بدل دینه فاقتلوه»(بخاری)

یعنی: هرکس دینش را تغییر داد (مرتد شد) وی را بکشید. درست مانند وجود بیمار در میان افراد سالم که دیگران از او اجتناب می کنند تا آنها نیز گرفتار بیماری او نشوند.

قرار داد رسول الله صلی الله علیه وسلم با مشرکان از هر نظر به نفع مسلمانان بود و در واقع امتیازی به دشمنان نبود مثلا اینکه می گوید اگر کسی از مسلمانان بسوی کفار برگشت و مرتد شد ما می بینیم که مسلمانان که در صدر اسلام به اسلام گرویدند و سپس ارتدادی در کار نبود ، اینکه می گوید اگر کسی از آنها بسوی مسلمانان آمد بازگردانده شود، شخص تازه مسلمان می توانست تا قبل از فتح مبین به مدینه حضور نیابد تا بازگردانده نشود و به سرزمین دیگری برود و به دنبال این پیمان خداوند به مسلمان وعده فتح مبین داد که اوضاع به نفع مسلمانان تغییر کرد و قدرت از آن آنها گردید.

اینکه دین بصورت ارثی به ما رسیده است طبعا برای مسلمان کافی نیست و لازم است برای فراگیری دین اسلام به یادگیری قرآن و سنت بپردازد تا دین و ایمان او کامل گردد و بیشتر متوجه حقایق دینی بشود .

در باره صلح حدیبیه بیشتر بخوانید

| ۱۲ دی ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com