پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1536914
| بازدیدها: 517

۱-اصولافلسفه ایمان چیست وچرابایدبه خداایمان بیاوریم وخداوندچه نیازی به ایمان ماداردواگرنیازی نیست چرادرصورت عدم ایمان مارا مجازات میکند ؟.۲-فلسفه عبادت خداتوسط انسان چیست وچرااگراعمالی مانندنمازبرای خودانسان خوب باشدچرادرصورت عدم نیازانسان به نمازونخواندن ان مجازات میشود؟۳-چرادرقران شرط قبولی اعمال راایمان به خدادانسته ومثلااگرکسی هرچندبدون ریابه مردم خدمت کنداگرمومن نباشدپذیرفته نیست واعمال اومانند سراب است؟ایامگرهدف خلقت واسلام انسانیت وخدمت به خلق نیست پس چراارزش نداردایاعدالته؟۴-بنده نیزازاهمیت نمازدرقران اگاهم امادرکجای قران( نه حدیث) بیان کرده که اگرانسان حتی به خداوروزقیامت ایمان داشته باشدامانمازنخواندتارک الصلاه است وکافرمحسوب میشود؟۵-باتوجه به اصول وفروع دین اصولاچنددرصدافرادجهان وارددایره اسلام میشوندوایاتکلیف این همه انسان چه میشودویامنطقی است که مثلااکثرامردم چین یاکشورهای اروپایی به جهنم بروند؟۶-تعریف عدالت الهی چیست وایاوجوداین همه شردرجهان باان منافات ندارد؟ خواهشمندم جواب رابرایم ایمیل کنید باتشکر.

پاسخ :

سوال شما خیلی طولانی است تمنا می کنم سوال را کوتاه ویا جز جز بفرستید، سوال طولانی باعث می شود به سوالات دیگر نرسیم .

خداوند مالک ما و مالک تمام کائنات است، و ایمان ارتباطی است بین انسان و مالکش ، دقت کنید ما انسانها شخصیت مستقلی نیستیم و به عبارت دیگر ما برای وجود و بقای مان بی نیاز از مالک نیستیم ، آن خدائی که ما نیازمند او هستیم ایمان را برای مملوک خودش لازم قرار داده است و طبیعی است که هر فرد مالک شیئی باشد می تواند هر نوع دخل و تصرفی در آن داشته باشد .
از طرفی انسانها استفاده کنندگان مستمری عطایای او هستند، غذای سالم، هوای سالم، سلامتی عطایای او هستند، همچنین چشم روشن که می تواند دنیارا ببیند، پائی که می تواند راه برود و دستی که می تواند حمل کند و قلبی که تمام جوارح را فرمانده دهی می کند عطای خداوند هستند و هیچ کس دخالتی در عطایای پروردگار ندارد و نمی تواند دخالتی داشته باشد، فرضا اگر نعمت چشمش را از انسانی بگیرد تمام متخصصان دنیا نمی توانند جایگزینش را بسازند، همینطور قلب، دست و پا . آیا هیچ یک حاضر می شود یکی از این عطایا را نپذیرفته وبه مالکش پس دهد ؟
بلکه با هیچ قیمتی عوض شان نمی کنیم و انتظار داریم تا دم موت خداوند هیچ یک را از ما پس نگیرد، ایمان نعمتی در ردیف این نعمتها و بلکه خیلی بالاتر از اینهاست . 
ایمان به دو دلیل حیاتی است یکی به دلیل اینکه زندگی انسان دو قسمت است قسمت اول که محدود است همین زندگی دنیاست و قسمت دومش که جاویدانه است زندگی آخرت است و ایمان و شایستگی نزد خداوند شرط مقبولیت برای زندگی دوم است که دارای ویژگی های فوق العاده ایست .
دلیل دوم این است که انسان خود مختار آفریده نشده است، بلکه برای پذیرش خدائی خداوند آفریده شده است که در کنار آن لازم است که تربیت شود، شرارت و فساد نکند . دلیلش قول خداوند است که فرمود ما انسان را جز برای عبادت نیافریدیم 
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ/ ذاریات 56 و جنّ و انس را نيافريدم جز براى آنكه مرا بپرستند
فراموش نکنیم که انسان (عبد) آفریده شده است و عبودیت صفت اوست ، اگر عبودیت او برای خداوند نباشد حتما عبودیت او در حق انسانی از انسانها چه مرده و چه زنده ویا شیئ از اشیاء خواهد بود . فرعون که زنده بود گفت مرا بپرستید ، از طرفی بنی اسرائیل گوساله را پرستیدند، یهود و نصارا مجسمه را می پرستند و گروهی در کشمیر شخصیت شان را می پرستند

و چقدر بد است که این انسان بجای پرستش خداوند ، بتی که از گچ و سیمان وسنگ است، شخصیت و قبر پرستی و آتش پرستی کند ، آیا ظلمی بالاتر از این ! اگر پرستش را مناسب نمیداند پس چرا لات و عزا را می پرستد.
به عبارتی می توان گفت عبادت خداوند راهی است برای نجات انسانیت از پست شدن در مقابل هم نوعان او 

خداوند عادل است زیرا الله نعمت بخشیدن به بندگانش را بیشتر می پسندد تا عذاب دادن شان
و رحمتی وسعت کل شئی ........)
«و رحمتم‌ همه‌ چیز را فراگرفته‌ است» اعم‌ از مکلفان‌ و غیرآنها و مسلمان‌ و کافر را.
الله تعالی همه را برای بهشت آفریده است مگر کسی که انکار کند و انکار کننده کسی است اعمال را و دین را انکار کند
این اشتباه است که که انسان برای خدمت آفریده شده است و بر خلاف آیه عبادت است اما خدمت کردن از صفات خوب انسانیت به شمار می رود .
اگر انسان خدائی خداوند را نپذیرد و سرکش شود مانند کسی است که قوانین کشورش را نادیده بگیرد، هیچ کشوری چنین افرادی را بدون مجازات نمیگذارد .
نپذیرفتن خدائی خداوند به معنی معدوم شدن ایمان است و بدون ایمان هر عملی و لو نیک بدون ارزش و اعتبار خواهد بود ، مانند کسی که بدون وضو نماز بخواند .
خلاصه کلام ، راه پیروزی این است که بندگان الله باید دوستان او باشند نه دشمنان او 
از عدالت خداوند این است که پیامبرانی را در هر منطقه و قبیله فرستاد تا به آنان خدای شان را معرفی کنند، اما در صورتی که اکثر مردم حق را نپذیرند مسئولیتش با خودشان است برای همین است که خداوند می فرماید ( اکثر مردم نمی فهمند)

ما بقی سوالات خودرا مجددا ارسال نمایید

موضوع:عقیده ,
| ۲۷ تیر ۱۳۹۴
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com