توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1621
بازدیدها: 1255250
جواد
| بازدیدها: 564

سلام ب استاد گرامی چند وقت هست که ب این فکرم که خداوند متعال آیا روح هست یا جسم هست یا یکی از فرشتگان هست خواهش میکنم جواب این سوال رو بدید باتشکر از شما عزیزان.

پاسخ :

این فکر شما صحیح نیست و نباید در این خصوص کنجکاوی نمود چرا که بعضی اوقات ممکن است انسان را به کفر برساند ما مامور نیستیم در این باره بدانیم و اصلا ذات خداوند برای هیچ کس بطور کامل مشخص نیست و علم اندک ما از درک ذات الله تعالی قاصر است .

ابتدا این اصل را بایستی فهمید که خداوند نه مثال دارد و نه نظیر ، بطور مطلق هرآنچه که ما میدانیم و در حیطه فهم ما داخل است خداوند شبیه و نظیر هیچکدام از آنها نیست، و به این دلیل است که می گوئیم خداوند بی مثل و بی مثال است لذا مثال زدن برای خداوند جایز نیست و همچنین خداوند را شبیه کسی از مخلوقات مانند فرشتگان و یا انسانها دانستن حرام و ضد قرآنی است. در قرآن آمده است : اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ، یعنی خداوند نور آسمان و زمین است ، حال اگر بگوئیم الله تعالی همان نوری است که ما آن را میدانیم و می بینیم این تشبیه خداوند به مخلوقات می شود و جایز نیست . لذا پاسخ صحیح این است که الله نوری است غیر از نوری که ما میدانیم و وجود و اعضای خداوند بلا کیفیت و بدون هیچگونه شباهتی با مخلوقات هستند .

موضوع:عقیده ,
| ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com