پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1535925
| بازدیدها: 492

سلام و رحمت خدا بر شما یک سوال به شدت ذهنم را مشغول کرده

آیا در کتب معتبر اهل سنت روایتی مبنی بر اینکه هرگاه دو گروه از مسلمانان. در مقابل هم بایستند و کشته شوند اهل آتشند موجود است؟من فکر کنم در کتاب بخاری موجود است حال با این وجود سرنوشت افرادی که در جنگ جمل در مقابل هم قرار گرفتند و کشته شدند چه میشود؟مگر این نیست که شما صحابی را افرادی درستکار و بهشتی می دانید؟ و هنگامی که عایشه و علی روبه روی هم قرار گرفتند و با هم جنگیدند شما حق را به چه کسی می دهید؟اهل سنت که خود هم حضرت عایشه و هم حضرت علی را قبول دارند بس چطور این جنگ را توجیه میکنند؟ بالاخره در این جنگ حق با بک طرف بود با ام المومنین عایشه یا امیرالمومنیین علی رضی الله عنه ؟به طور مفصل جواب دهید.

 

پاسخ :

تشکر از پرسش شما ، اگر شما به صحیح بخاری مراجعه کرده باشید این حدیث را هم باید دیده باشید که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده : اگر یکی از شما به اندازة کوه احد، طلا انفاق کند، با یک یا نصف مدی که اصحاب من انفاق می کنند، برابری نمی کند! انسان منصف بایستی همه فرموده های آنحضرت را مورد توجه قراردهد و نه فقط یکی را .

این فقط اهل سنت نیستند که هم علی و هم عایشه رضی الله عنهما را محترم می شمارند بلکه برادران ما هم همین دیدگاه را دارند به جز افراطی ها .

و در پاسخ به سوال : 

امام قرطبی رحمه الله در مورد این حدیث میگوید: «علما می‏گویند: این حدیث در مورد صحابه رسول خدا- که در این جنگ فتنه شرکت کردند- نیست، زیرا خدای متعال میفرماید:

«وَإِن طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا فَإِن بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَی الْأُخْرَی فَقَاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتَّی تَفِیءَ إِلَی أَمْرِ اللَّهِ فَإِن فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ * إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ» (حجرات ۹-۱۰).

 ترجمه : هرگاه دو گروه از مؤمنان با هم به جنگ پرداختند، در میان آنان صلح برقرار سازید. اگر یکی از آنان در حق دیگری ستم کند و تعدی ورزد (و صلح را پذیرا نشود) با آن دسته‌ای که ستم می‌کند و تعدی می‌ورزد بجنگید تا زمانی که به سوی اطاعت از فرمان خدا برمی‌گردد و حکم او را پذیرا می‌شود. هرگاه بازگشت و فرمان خدا را پذیرا شد، در میان ایشان دادگرانه صلح برقرار سازید و (در اجرای مواد و انجام شرائط آن) عدالت بکار برید، چرا که خدا عادلان را دوست دارد.‏ فقط مؤمنان برادران همدیگرند، پس میان برادران خود صلح و صفا برقرار کنید و از خدا ترس و پروا داشته باشید، تا به شما رحم شود .

این آیه کریمه دو طرف درگیر را مومن خوانده و سپس آنهارا مومن و برادر اعلام فرموده است و سپس فرموده تقوا اختیار نمایید تا مورد ترحم الهی قرار گیرید . این قضاوت الهی در مورد دو گروه درگیرمسلمان بود .

شرح پاسخ را در لینک زیر بخوانید

چرا حضرت علی و عایشه دربرابر هم ایستادند مگر هردو اهل حق نبودند؟

نگاهی به جنگ جمل

| ۳۱ تیر ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com