پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1538476
| بازدیدها: 806

با سلام

اگر شخصی در این دنیا همش در سختی و عذاب باشد و دائما مریض احوال باشد یا سختی های زیادی برایش پیش آید مثل فقر از دست دادن خانواده و … آیا در آخرت اعمالش مثل دیگران ارزیابی خواهد شد؟

پاسخ :

کسی که در دنیا سختی ببینید از جمله معلول بودن حساب او روز قیامت با سایرین متفاوت می باشد، یعنی خداوند کسی را که مثلا معلول کرده در دنیا به انجام هر کاری مکلف نکرده و در قیامت نیز بازخواست نمی کند .

ما این امر را در شرع می بینیم؛ یعنی شخصی که ثروتمند است مطمئنا از شخصی که فقیر است مسئولیت بیشتری نیز برگردن دارد، و کسی که علم دارد با کسی که علم اندک دارد متفاوت است و الله تعالی از شخص عالم تر بازخواست بیشتری خواهد کرد. و همینطور کسی که سالم است به نسبت معلول هم در دنیا و در آخرت مسئولیتش بیشتر است و همه ی اینها به دلیل وجود آزمایش بین خلایق است.

فقراء بدون شک از بعضی از آفتهای منکر بدورهستند؛مانند کبر به سبب ثروت، و یا کم شدن بار مسئولیتش در برابر اموالی که دارند، یا مشغول نشدن آنها به دنیا و امورات ظاهری به سبب اموال زیادشان، و به همین سبب است که  فقیر شاکر از بسیاری از مسائل دنیوی بدور خواهد بود و باعث می شود مسیر وی به سوی سعادت هموارتر شود. و نیز فرد ثروتمند اگر از امتیاز ثروت خود بنحو مطلوب استفاده کند خواهد توانست با این ابزار رضایت الله تعالی را جلب نماید و خود را همانند فقیر شاکر رستگار کند.

اما وضعیت این انسانها در قیامت چگونه خواهد بود؟

علما گفته‌اند: چنین‌ کسانی‌ در عرصات‌ قیامت ‌مورد آزمایش‌ و امتحان‌ قرار می‌گیرند، اگر در امتحان خود سربلند شدند پس بهشت نصیب آنها خواهد بود و اگر موفق نشوند جهنم نصیب آنها خواهد گردید:

در احادیث صحیحی این حقیقت اثبات می شود:

حدیث اول:«أربعة یحتجون یوم القیامة، رجل أصم لا یسمع، ورجل هرم، ورجل أحمق، ورجل مات فی الفترة وفیه: فیأخذ مواثیقهم لیطیعنه فیرسل إلیهم رسول أن ادخلوا النار، فوالذی نفسی بیده لو دخلوها لکانت علیهم بردا وسلاما ثم رواه عن أبی هریرة وقال فی آخره: فمن دخلها کانت علیه بردا وسلاما، ومن لم یدخلها رد إلیها»( مسند امام احمد -  صحیح جامع الصغیر البانی)

یعنی: چهار نفر روز قیامت استدلال می‌کنند؛ ناشنوایی که نمی‌شنود، مرد کهن سال و مردی که عقل ندارد(مجنون است) و مردی که در فتره ( پیام و رسالت پیامبران الهی به او نرسیده است)از دنیا رفته است. از آن‌ها عهد و پیمان می گیرند که خداوند را فرمانبری کنند . او رسولی به نزدشان می فرستد و به آن ها می گوید که وارد آتش شوند. سوگند به کسی که جانم در دست اوست اگر داخل شوند برایشان تبدیل به سردی و سلامتی می گردد، سپس آن را از ابوهریره روایت می کند و در آخر حدیث می گوید: هرکس داخل شود برای او تبدیل به سردی و سلامتی می گردد و هرکس بدان وارد نشود او را به آتش برمی گردانند

موضوع:عقیده ,
| ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com