پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1724
بازدیدها: 1433948
میرویس ((مولازاد))
| بازدیدها: 341

خدمت عموم کارکنان شبکه وااسلاه السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته میخواستم در ارتباط بستن دستها ، خواندن قنوت ، تعداد رکعات تراویح وخواندن حمد در چهار مذهب معلومات بدهید. وچرا اینقدر فرق فقه درین چهارمذهب وجود دارد و آیا امکان برطرف کردن این اختلافات وجود دارد یاخیر؟

پاسخ :

این اختلاف نیست تلاش برای کسب پاداش بیشتراست و هر کجا که هدف چنین باشد آرامش شامل آن جامعه می شود.

اختلاف زمانی است که درتوحید، اصول دین و در حلال و حرام اختلاف وجود داشته باشد که بطور مثال یک دیدگاه بگوید فلان کار حرام است و دیدگاه دیگر بگوید فلان کار حلال است و یا یک ددیگاه بگوید فلان امر دینی ثواب دارد و دیدگاه مخالف بگوید بلکه گناه دارد ، در صورتی که می بینیم اصلا چنین نیست و از هر طرفی بوی معنویت و بازگشت به سوی الله وجود دارد که مطمئنا رضایت الهی را هم در پی خواهد داشت مگر برای کسی که واقعا بد خواه باشد ، اختلاف افکنی و تصور وجود اختلافات کار افراد بی بضاعت است !

مایه ی خرسندی ماست که کسی که نقطه دست گرفتنش سر نماز با ما متفاوت است و در حالیکه او نیز همانند ما یک حدیث صحیح از رسول الله صلی الله علیه و سلم دارد و علمای دیدگاه ما حدیث مذهب اورا تایید می کنند و متقابلا علمای آن دیدگاه حدیث مارا نیز تایید می کنند  یعنی علمای هر دو دسته صحت احادیث یکدیگر را تایید می کنند اما هر کدام از این دو دیدگاه حدیث مورد نظر خودرا قوی تر میداند ، قوی تر یا از نظر سند است ویا از نظر عمل پیامبر خدا علیه السلام و هیچ کدام قایل به رد حدیث طرف مقابل نمی باشد و با این حال اگر ثابت شود که حدیث مورد استناد یکی از طرفین موضوع است اینجا به اتفاق همه علما چنین حدیثی قابل حجت نمی باشد .

با این مقدمه ، پاسخ برای شما روشن شد که دلیل اختلاف دیدگاه ها ، وجود احادیث مختلف از رسول الله صلی الله علیه و سلم در فضیلت و نحوه انجام عبادات است . اینکه دستها در نماز کجا بسته شوند زیر ناف و یا روی سینه برای هر دو مورد دلیل صحیح از رسول الله ص وجود دارد که این روایتهارا اهل سنت در تمام دنیا پذیرفته و آنهارا تدریس می نمایند یعنی عالمی که خودش دست را زیر ناف می بندد همین عالم حدیث بستن دست روی سینه را به شاگردش تدریس می کند همینطور عالمی که خودش روی سینه دست می بندد حدیث بستن دست زیر ناف را به شاگردش تدریس می کند ، چون ملاک برای ما تنها شخص رسول الله صلی الله علیه و سلم هستند منتهی هر کدام از اینها روایت خودرا قوی ترازروایت طرف مقابل می خواند .

در مورد تعداد رکعات نماز تراویح ، آنچه که در سنت نبوی به اثبات رسیده است این است که تعداد مشخص در حیات آنحضرت وجود نداشته است و ایشان تعداد رکعات را کم یا زیاد خوانده و گاهی هم ترک نموده است و این سخن برای ما حجت است حال اختیار نمودن تعداد رکعات مشخصی برای تراویح از سوی اجماع علمای اسلام صورت گرفته است . در خصوص موارد دیگری که ذکر گردید پاسخ همین است لذا بی احترامی کردن به دیدگاهی که در آن روایت صحیح از رسول الله علیه السلام وجود دارد جایز نیست .

و برای کامل شدن پاسخ به لینک های زیر مراجعه فرمایید

پدیده شوم فرقه گرایی

اهل سنت از چه کسانی پیروی می کنند ؟

نماز تراویح یکی از عبادتهای ماه رمضان است

| ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com