پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1753
بازدیدها: 1544013
| بازدیدها: 940

باسلام خدمت شما میخواستم بدونم بعداز اینکه انسان بر اثر اتفاقی فوت نمود از همین اول احوال او چگونه است و هنگامی که بر قبر گذاشته میشود چه سوالهای از او پرسیده میشود. ممنون

 

پاسخ :

در مورد سوالات قبر شرح کامل بیان نشده است و ما آنچه که در حدیث نبوی ذکر شده است را اینجا درج می کنیم و باید دانست که سوالات کامل روز قیامت پرسیده می شوند.

پس در مورد سوالات قبر و اینکه منکر و نکیر چه کسانی هستند دو حدیث زیر شرح دادند :

ابوهریره رضی الله عنه فرمود که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است :

وقتی یکی از شما دفن شد دو ملائکه سیاه رنگ که چشمانی آبی دارند، و یکی منکر و دیگری نکیر نام دارد به نزد میت می آیند، و به او می گویند: در مورد مردی که در بین شما مبعوث شد (یعنی محمد صلی الله علیه وسلم ) چه می گفتی؟ جواب می دهد: آنچه او می گفت: بنده خدا و فرستاده اوست، و گواهی می دهم که معبودی بحق جز خدای یکتا نیست، و گواهی می دهم که محمد بنده و فرستاده خداست، پس می‌گویند: ما می دانستیم که چنین خواهی گفت، سپس قبر او به طول هفتاد ذراع و عرض هفتاد ذراع وسعت پیدا می کند… ولی اگر منافق باشد می گوید: شنیدم مردم چیزی می گویند، من هم چنان گفتم، نمی دانم چه نام دارد، پس دو ملائکه میگویند: ما می‌دانستیم که چنین خواهی گفت، و به زمین گفته می شود: او را درهم بفشار، پس او را بهم می فشارد تا اینکه دنده های بدنش در هم شکسته شود، و همچنان عذاب می بیند تا اینکه باری تعالی او را روز قیامت حشر نماید.

در حدیث دیگری آنحضرت فرمودند:

هنگامی که بنده ای را در قبرش میگذارند و دوستانش بر میگردند و می روند، میت صدای پاهایشان را (فقط در زمان دفن) می شنود. در این هنگام، دو ملائکه نزد او می آیند، او را می نشانند و از وی می‌پرسند: درباره این شخص، یعنی محمد صلی الله علیه وسلم چه می گفتی؟ جواب می دهد: من گواهی می دهم که محمد صلی الله علیه وسلم  بنده خدا و رسول اوست. ملائکه ها می گویند: به جایگاه خود در روزخ نگاه کن. خداوند آنرا برای تو با جایی در بهشت، عوض کرده است». پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: پس هر دو جا (بهشت و دوزخ) را می بیند. اما اگر آن شخص، کافر یا منافق باشد، در جواب ملائکه ها، میگوید: من چیزی نمیدانم. هر چه مردم می گفتند، من  نیز می گفتم. به او می گویند: تو ندانستی و نه سعی کردی که بدانی. سپس، با پتکی آهنی، ضربة محکمی بر فرق سرش، می کوبند. آنگاه، چنان فریادی سر می دهد که بجز انسانها و جن ها، همة مخلوقات اطراف او، فریادش را می شنوند.

برای آگاهی از سکرات مرگ روی لینک زیر کلیک کنید

سکرات مرگ چگونه است؟

و برای چگونگی حالات عالم برزخ روی لینکهای زیر کلیک کنید

آیا در عالم برزخ دوستان خودرا می بینیم ؟

ویژگی عذاب و نعمت‌های قبر

موضوع:عقیده ,
| ۱۸ مهر ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com