پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1504802
علی
| بازدیدها: 354

سلام علیکم الله در آیه ۲۶ سوره نور می فرمایند: زنان و مردان ناپاک از آن یکدیگرند و زنان و مردان پاک از آن یکدیگرند. وقتی این آیه رو به دوستانم می گویم در جوابم می گویند. پس چرا تو جامعه یکی زنش پاکه و شوهرش ناپاک و بر عکس؟

پاسخ :

آیه چنین است : الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ ۖ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ ۚ أُولَٰئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا يَقُولُونَ ۖ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ (26 النور).

ترجمه : زنان ناپاک از آن مردان نا پاکند، و مردان ناپاک (نيز) براي زنان ناپاک هستند، و زنان پاک از آن مردان پاک، و مردان پاک از آن زنان پاک اند. اينان از آنچه (مردم درباره شان) مي گويند، مبّرا (و پاک) هستند، براي آنها آمرزش (الهي) و روزي ارزشمندي است.

منظور آیه :

منظور از مردان پاک و زنان پاک عفیفه بودن و عدم خیانت است که الله تعالی اشاره می کند که مردان پاک شایستگی زندگی با زنان پاک را دارند و زنان پاک شایستگی زندگی با مردان پاک را دارند و نه باالعکس یعنی مرد و زن زانی شایستگی زندگی کردن با افراد پاک را ندارند هر چند اگر نا پاکی با شخص پاکدامنی ازدواج کند عقد شان صحیح است اما لایق هم نیستند .

این آیه در خصوص پاکدامنی ام المومنین عایشه (رضی الله عنها) زمانی نازل شد که منافقین به همسر رسول الله (صلی الله علیه  وسلم) تهمت نا پاکی زدند، الله تعالی با نازل کردن چندین آیه پاکی همسر پیامبر را اعلان فرمود و پیامبر اش را شادمان گردانید .

موضوع:قرآن و حدیث ,
| ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com