توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1619
بازدیدها: 1250304
فرحان
| بازدیدها: 230

سلام علیکم لطف کنید به سوال بنده جواب بدهید بانک کشاورزی یک صندوق بنام یکم بازکرده که کارش خرید سهام اوراق بورس محصولات کشاورزی است. که کف سودش ۲۰ درصد است وبراساس افزایش یا کاهش ارزش سهام در بازار بورس مبلغ سود واریزی به حساب ۲۰درصد+یا منفی ارزش سهام می شود در مجموع سود واریزی بصورت متغیر است مثلا اگر ۱۰۰ میلیون بزاری توبانک یک ماه ممکنه دومیلیون ودویست هزارتومان شاید یک ماه دومیلیون وپانصدهزارتومان مبلغ سود متغیره لطف کنید از نظراسلام حرام است یا اشکالی ندارد؟

پاسخ :

هر معامله و مشارکت عمومی که در آن شرایط بیع مضاربه رعایت شود جایز است و اگر رعایت نشود حرام است . از جمله ی شرایط آن این است که نفع و ضرر برای طرفین باشد هم صاحب شرکت وهم  شرکا ، یعنی اگر تعیین شود که شرکاء فقط درسود شریک باشند و در ضرر شریک نباشند این حرام است .
شرط بعدی این است که مقدار سود برای کسی تعیین نشود ، مثلا در قرار داد تعیین نشود که هرماه بطور مثال برای صاحبان ده میلیون تومان ماهانه و یا سه ماهی یک میلیون تومان سود تعلق گیرد بلکه تعیین شود که هر ماه و یا هر سه ماه به شرکاء درصدی سود تعلق گیرد ، پس تعیین درصد جایز است و تعیین وجه مشخص جایز نیست .
و از شرایط دیگر آن این است که خود طرح حرام و ربوی نباشد . اگر این سه شرط رعایت شوند جایز است و اگر یکی از این سه شرط رعایت نشود مشارکت در آن حرام می باشد. 

اما حکم خرید و فروش سهام بانکها

سهام بانکها در حقیقت پول نقد هستند، بر این اساس خرید و فروش سهام بانکها جایز نیست، زیرا اینکار به معنای معامله پول به پول است بدون آنکه شرط تساوی و تقابض رعایت شود، علاوه بر آن بانکها جزو مؤسسات ربوی هستند که همکاری و تعاون با آنها چه از طریق خرید (سهام) باشد یا فروش آنها جایز نیست

| ۶ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com