پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1647
بازدیدها: 1308860
ریاض
| بازدیدها: 234

سلام علیکم
لطفا به صورت کامل در مورد ستره نماز توضیح دهید ( احادیث موجود ) آیا حتماً باید رعایت شود و آیا سجده بردن برای آن شیء نیست؟

پاسخ :

رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: إذا صلی أحدکم فلیصل إلی سترة، ولیدن منها، لایقطع الشیطان علیه صلاته. هرگاه یکی از شما خواست نماز بخواند، رو به ستره نماز بخواند و به آن نزدیک شود تا شیطان نمازش را قطع نکند.
ستره عام است و می تواند شامل تمام اشیایی باشد که نمازگزار رو به آن نماز می خواند، مانند دیوار ، ستون مسجد، میز ، صندلی ، شتر (در بیایان می تواند بعنوان ستره از آن استفاده نماید) عصا و امثال آن . اگر اینها وجود نداشتند می تواند چوبی را جلوی خود نصب کرده و رو به آن نماز بخواند . ستره بمنظور حفاظت از نماز شخص استفاده می شود تا کسی از جلوی نمازگزار عبور نکند و موجب قطع نماز نشود ، به این دلیل است که پیامبر ص توصیه می کند که با ستره نزدیک به ایستید طوری که فاصله کلا کمتر از 140 سانتیمتر باشد.
عبور کردن از جلوی نمازگزار خلاف ادب نماز و ممنوع می باشد .
رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : لو یعلم المارّ بین یدی المصلّی ماذا علیه؛ لکان أن یقف أربعین خیراً له من أن یمرّ بین یدیه.
کسی که از مقابل نمازگزار عبور میکند اگر میدانست که چه جرم بزرگی مرتکب میشود، چهل (روز یا سال) همانجا می ایستاد ولی از جلوی نمازگزار، عبور نمیکرد.

موضوع:نماز ,
| ۲۵ دی ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com