پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1539927
| بازدیدها: 1427

سلام علیکم جزاکم الله خیرا در مورد تفسیر آیات ۵۳ و ۵۴ سوره احزاب میشه توضیح مختصری بدید؟ آیا این آیه درباره وجوب نقاب نیست؟. در مهمانی های ما زن و مرد روی یک سفره هستند مشکلی هست؟تمام اقوام درجه اول من افرادی هستند که مهمانی های دارند که زن و مرد با هم مینشینند ایا باید با انها ترک رابطه کرد؟صله ارحام را چه جوری به جا بیاریم؟

پاسخ :

آیه 53 سوره احزاب این است : وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَقُلُوبِهِنَّ . ترجمه: هنگامی که چیزی از آنان (زنان) خواستید از پشت پرده بخواهید این کار براى پاکى دل هاى شما و دل های آنها است . این آیه دلیل است بر وجوب مطلق حجاب نه بر وجوب نفس نقاب ، حجابی که شرعی و مورد تایید قرآن باشد..

اختلاط با مردان محرم ایرادی ندارد مردان محرم کسانی هستند که ازدواج با آنها برای همیشه حرام می باشد مانند برادر ، پدر و فرزند . اگر مردان نا محرم باشند اختلاط با آنها جایز نیست .

توجه داشته باشید که حفظ حجاب و رعایت موازین شرع اسلام به معنی قطع رابطه و قطع صله رحم نیست و نیز بدانید که از مقتضیات صله رحم اختلاط با مردان نا محرم هم نیست . صله رحم از فرمایشات اسلام است و اختلاط با نا محرم از ممنوعات اسلام . یکی ثواب دارد و دیگری گناه ، و کسب ثواب با گناه ممکن نیست .

در چنین شرایطی صله رحم این است که افراد فامیل قهر نباشد ، در سختیها به کمک یک دیگر بشتابند ، اگر اختلاط پیش آمد مردان با مردان همنشین و هم سفره باشند و زنان با زنان ، پس مرد بایستی دست مرد را بگیرد و زن دست زن را ، این صله رحم است که روابط بطور مساوی بین اقوام تقسیم می شود همان مقدار که برای مردان ممکن است به همان میزان برای زنان امکان صله رحم فراهم است بدون هیچ درصد کسری . لذا زنان فامیل با زنان فامیل محبت کنند و مردان فامیل با مردان فامیل محبت کنند و روابط حسنه ی داشته باشند اما اگر قرار باشد که زن فامیل با مرد فامیل محبت کند و دوستی برقرار نماید از مرز صله رحم کاملا عدول کرده و به مرز فساد رسیده است . لذا باید از خدا و رسول اطاعت کرد و هیچ کسی را بر خدا و رسول نباید ترجیح داد .

برای مطالعه دیدگاه اسلام راجع به اختلاط با نا محرم روی لینک زیر کلیک کنید

دیدگاه اسلام در مورد اختلاط زنان و مردان

تعدادی از آداب خروج زن مسلمان از منزل

| ۱۶ مهر ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com