پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1647
بازدیدها: 1308859
حکیم
| بازدیدها: 227

سلام و عرض ادب، اگر وام ازدواج به حساب بانکی خودمان واریز نشود و به حساب شخص دیگری واریز شود در صورتی که وام گیرنده خودمان باشیم و اون شخص برایمان. وسیله ای بخرد آیا از نظر شرعی مشکلی دارد؟
سوال دیگه:اگرما به التفاوت وام ازدواج را(سود و کارمزد) شخص دیگری در همان ابتدای دریافت وام به بانک بدهد(به عنوان هدیه) و بانک از ما همان مقدار دریافتیمان را بگیرد وهیچ پولی به عنوان سود یا کارمزد از ما دریافت نکندآیا از نظر شرعی مشکلی دارد؟سپاس و تشکر فراوان

پاسخ :

وام سودی حرام است چه به حساب شما واریز شود یا به حساب شخص دیگری واریز گردد . اگر قصد دارید از حرام بودن آن نجات حاصل کنید روش آن است که شخص دیگری وام را بگیرد و به حساب خودش واریز نماید و سود آن را خودش پرداخت کند و به شما وام را به مقدار اصلی اش از جای دیگر تحویل دهد نه آن پولی که بعنوان وام دریافت نموده است ، آن گاه شما از شر حرام بودن نجات حاصل می کنید و شخص وام گیرنده فقط گنهکار می گردد .

بانک از شما هدیه تحویل نمی گیرد بلکه سود تحویل می گیرد . هدیه با سود فرق می کند هدیه آن است که شما هر مقدار پولی را که تمایل دارید بعنوان هدیه به بانک پرداخت نمائید چه کم باشد و چه زیاد . اما بانک چنین نخواهد کرد و بلکه مقدار سودی را که از قبل مشخص کرده است از شما خواهد گرفت .

برای آشنایی با دلایل حرام بودن ربا اینجا بخوانید

| ۲۷ دی ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com