پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1724
بازدیدها: 1433496
مریم رحیمی
| بازدیدها: 187

با عرض سلام و ادب خدمت شما
مشکل من این است که نزدیک یک سال است ازدواج کرده ام و با فامیل شوهرم زندگی میکنم ولی بخاطر تفاوت های فرهنگی زیاد اصلا نمیتوانیم زندگی خوبی داشته باشیم. و همیشه در جنگ و جدل هستیم پدر شوهرم نمیگذارد جدا بشیم میترسم اگر جدا بشیم شوهرم را دعای بد کند لطفا راهنمایی کنید چیکار کنیم؟

پاسخ :

اولا؛ باید دانست:
در صورتی که زن با پدر و مادر شوهر بصورت مشترک زندگی می کند واجب است که موازین شرعی رعایت شوند از جمله اینکه نزدیکان شوهر و افراد نا محرم با عروس در یک اتاق خلوت هم نشینی نداشته باشند چرا که رسول الله صلی الله علیه و سلم ازوارد شدن بر زنان منع فرموده است.
إياكم والدخول على النساء (بخاری و مسلم).
لذا خلوت نمودن با هیچ یک از افراد نا محرم جایز نمی باشد مگر اینکه کودک باشند و شوهر نمی تواند همسرش را مجبور کند سر سفره با نا محرم (و لو فامیل) غذا بخورد.
کمترین مسکنی که شرعا بر شوهر واجب است برای همسر خود تهیه کند آن مقداری است که او را از نگاه مردم بپوشاند واز سردی و گرمی حفاظت کند بصورت مستقل و آرام باشد و زن بتواند نیازات خود را در آن برآورده سازد مانند یک اتاق خواب همراه با آشپزخانه و سرویس بهداشتی مگر اینکه زن خانه ی بزرگتری را هنگام عقد شرط گذاشته باشد.
لذا مسکنی که شوهر باید تهیه کند فقط در حد وسع خود مکلف است نه بیشتر و زنان حق ندارند انتظارات بیشتر داشته باشند چرا که الله تعالی فرموده است :
أسكنوهن من حيث سكنتم من وجدكم (الطلاق آیه6).
آنان (زنان مطلقه) را در حد توانتان هر جاي که خودتان سکونت داريد، سکونت دهید.
وقتی که برای زن مطلقه مسکن واجب است پس زنی که در عقد است اولی تربرای داشتن مسکن است.
واگر شوهر زنش را همراه با مادر و خواهرش و یا دیگر زنان فامیلش مسکن داد اما زن امتناع ورزید و نپذیرفت، شوهر باید خانه او را جدا و مستقل کند . و اگر همسرش را در قسمتی از منزل اسکان داد که شامل یک اتاق و یک حیات مستقل بود در این صورت وظیفه شرعی شوهر انجام شده است و زن نمی تواند درخواست دیگری داشته باشد.
همچنین شوهر نمی تواند دو همسرش را در یک منزل اسکان دهد چرا که بین آنها کینه و دشمنی به وجود می آید اما اگر هر دو همسر راضی بودند که در یک منزل مشترک زندگی کنند ایرادی ندارد.
همچنین شوهر نمی تواند همسرش را مجبور به خدمت مادر و پدرش کند مگر اینکه خود زن تمایل داشته باشد .
در صورتی که پدر و مادر شوهر نیاز به خدمت داشته باشند و کسی دیگری برای خدمت آنها نباشد و خدمت به آنها بدون زندگی کردن با آنها ممکن نبود واجب است در نزدیکی و همسایگی آنها زندگی کند و به والدین خود رسیدگی نماید.
خلاصه :
داشتن خانه مستقل در کنار نفقه، حق زن است و بر شوهر واجب است که برای همسرش خانه مستقل تهیه نماید و این دیدگاه فقهای حنفی ، شافعی و حنبلی است، اما اگر شوهر خیلی فقیر بود که در توان او نبود خانه مستقل تهیه کند شیخ الاسلام ابن تیمیه معتقد است زن نمی تواند شوهرش را جهت تهیه خانه مستقل مجبور کند . به زنان توصیه می شود در زندگی خود صبر پیشه نمایند صبر نتیجه خوبی خواهد داشت و همیشه مودت و محبت با شوهر را حفظ نمایند.

images

| ۲۰ مرداد ۱۳۹۶
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com