توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1616
بازدیدها: 1244390
| بازدیدها: 600

سلام علیکم آیا میشود در بهبود بیماریها فقط دعا کنیم اونم دعایی غیراز کلمات قران یعنی با زبان خودمان دعا کنیم. فرق نمیکنه کردی باشد یا فارسی یا هر زبان دیگری باشد درست هست و فاصله هم فرقی نمیکند که بیمار چقدر فاصله داشته باشد چونکه خودم دیدم که اشخاصی این کار رو میکنند و بیمار بهبود پیدا میکند ایا جایز هست؟

پاسخ :

بله جایز است هیچ فرقی نمی کند ، از طرفی دعا کردن در اسلام اهمیت زیادی دارد علاوه بر اینکه مشکلات به حکم الله بر طرف می شوند خود دعا عبادت هم هست و خداوند از دعای بنده اش راضی می شود .

شروط دعا کننده:

دعا کننده باید باین عقیده باشد که تنها کسیکه قادر و توانا بر اجابت دعای من است همانا خداوند یگانه و یکتا است و تمام وسائل و اسباب به اراده و فرمان خداوند کارگر می افتد و باید دعاکننده در حین دعا نمودن نیت خود را تصحیح نماید، و از صدق دل و حضور قلب دعا کند چرا که خداوند دعای کسیکه از دل غافل او را میخواند نمی پذیرد. و از خوردن غذای حرام پرهیز نماید، و از دعا کردن احساس ملال نکند.

یکی از علماء بنام سهل ابن شستری شروط دعا را هفت چیز وانمود کرده است: تضرع، خوف، امید، مداومت بر دعا، عام گردانیدن دعا، و خوردن روزی حلال، و بعض علماء این چهار چیز را شرائط دعا گفته اند:

1- به تنهای قلب خود را حفاظت کند.

2- همراه با مردم زبان خود را کنترول نماید.

3- و نظر خود را از نا محرم منع نماید.

4- و شکم خود را از حرام پاک کند.

این نکته قابل تذکر است که دعا کننده باید در دعای خود از خداوند چیزهای را که حرام و ناجائز قرار داده است نخواهد، گناه و معاصی ننماید، قطع صلۀ رحم نکند، به حقوق مسلمانان تجاوز ننماید، و ظلم و تعدی نکند، و در اجابت دعا عجله ننماید، باین معنی که بگوید من دعا زیاد نمودم ولی خداوند دعای من را نه پذیرفت. بناء باید بندۀ مسلمان به همۀ این امور پای بندی نماید تا اگر خداوند بخواهد دعایش بزودی مورد اجابت بارگاه ذات اقدس الهی قرار گیرد. پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وسلم در حدیثی چنین فرموده اند: عن أبی هریرة رضی الله عنه أن رسول الله صلی الله علیه وسلم قال: «تستجاب لأحدکم ما لم یعجل یقول: قد دعوت ربی فلم یستجب لی». صحیح بخاری و صحیح مسلم

همچنین مراجعه شود به لینک های زیر :

دعا خواستن از پروردگار را تمرین کنیم

روشهای دعا، و آنچه موجب قبول آن میشود

موضوع:دعاها ,
| ۲۶ فروردین ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com