توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1621
بازدیدها: 1254242
احمد
| بازدیدها: 213

سلام علیکم، در منطقه ترکمن صحرا در شب ۱۴ رمضان مراسمی تحت عنوان یا رمضان برگزار می شود که در آن گروهی جمع شده. و با مراجعه به هر خانه و خواندن اشعاری در وصف ماه رمضان و روزه داران پول جمع آوری می کنند، حکم این عمل چیست؟ جزاک الله خیرا.

پاسخ :

تحت عنوان یا رمضان برگزار نمایند و گروهی را به در خانه مردم بفرستند اشعار بخوانند و پول جمع کنند ، همچنین در سنت خلفای راشدین این عمل وجود نداشته است ، و امام ابوحنیفه و سه امام دیگر از چنین عملی بی اطلاع بوده اند لذا بایستی گفت این کار از سنت حضرت رسول خارج و بدعت می باشد . و هر آنچه که از سنت خارج باشد مردود است آنحضرت فرموده است هر آن نو آوری (دینی) بدعت است و هر بدعتی گمراهی است و هر گمراهی در جهنم است. لذا کسانی که بر خلاف سنت پیامبر عمل می نمایند بایستی توبه کنند و به سنت آنحضرت برگردند ما در سنت هیچ کاستی نداریم پیامبر علیه السلام در امر دین کوتاهی نکردند و دین را بطور کامل تبلیغ کردند و نیازی نیست ما موردی را به آن اضافه نمائیم و خودرا گنهکار کنیم .
از اثرات بد بدعت این است که در آینده دو چندان می شود یعنی بدعت گذاران به ایجاد یک بدعت اکتفا نمی نمایند بلکه هر زمان چه در گذشته و چه در حال دست به اعمال خلاف مسیر پیامبر(ص) می زنند و این عادت بسیار شنیعی است و اگر شنیع نیست بایستی عامه اهل سنت در تمام شهرها مراسم یا رمضان برگزار نمایند در صورتی که ملاحظه می کنیم علمای بزرگ کشور چنین مراسمی ندارند و از چنین اعمالی به دور هستند. 

موضوع:روزه ,
| ۳ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com