پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1504602
دانیال
| بازدیدها: 62

خرید و فروش کالاهای حرام به غیر مسلمانان 

با سلام

من در یک شرکت هواپیمایی کار می کنم که صاحبش مسیحی بوده که مسلمان شده است
 حالا اگر ما در این شرکت هواپیمایی با یک شرکت دومی شراکت کنیم و آنها کالاهای حرام (مشروبات الکلی). که مسافران ما درخواست می کنند تامین کند و سود حاصله نیز به حساب جداگانه آن شرکت دوم واریز شود با بقیه سود های تجارت قاطی نشود، آیا در این مشکلی هست ؟

بنده بار دیگر سوال خودم رو مطرح کرده ام اما به نظرم پاسخ سوال بنده آن نبود

لطف بفرماییدهمان پاسخ های سوال قبل را ندهید چون شرکت در سه ماه گذشته متحمل ضرر بزرگی بوده و روی زندگی خیلیها تاثیر می گذارد و ما راه چاره می خواهیم و البته صاحب شرکت که یک انگلستانی مسلمان شده است نمی خوهد مرتکب عمل حرام شود و از طرفی نگران از بین رفتن شرکت و بیکاری کارمندان هم هست.

 

پاسخ :

سرورگرامی سوال خود را از هم کیش خودتان بپرسید تا بر اساس قرآن خدا و سنت حضرت رسول صلی الله علیه و سلم پاسخ داده شود اگر پاسخ جز این باشد نادرست خواهد بود، ممکن است پرسشگر را راضی کند ولی گناه برای هر پرسشگر و پاسخگو ثبت می گردد . هر عالمی که به سوالات فقهی مردم پاسخ می دهد باید دلیل از شرع اسلام داشته باشد نه اینکه بر اساس عقل و معیار بینش شخصی خود سخن بگوید .

لذا زمانی که شما بزرگوار سوال دینی خود را می پرسید منتظر پاسخ شریعت باشید نه پاسخی که مورد نظر شما باشد و از اقدامات جاری در خصوص انجام معاملات حرام حمایت کند اگر چنین شود به ضرر شما در دنیا (موجب بی برکتی مال و آفات) و هم در آخرت (موجب عقوبت اخروی) خواهد شد.

سوال شما واضح نیست چرا که توضیح نداده اید که هدف از انجام شراکت با یک شرکت دیگر به چه منظوری است ، اگر هدف از آن تامین مشروبات الکلی باشد این امر مشارکت در فراهم نمودن امور حرامی است که مورد نفرین الله و رسول قرار دارد، چطوری امکان دارد گناه را فقط بر ذمه ی تامین کننده مشروبات بیندازیم در صورتی که طرف مقابل نیز آگاهانه خود در فراهم نمودن امکان تهیه مشروبات سهیم است و در این باره نص صریح از رسول الله ص وارد شده است ؟ 

توجه داشته باشید در انجام گناه چندین نفر می توانند جزو گنهکاران شمرده شوند 1_ کسی که گناه را انجام می دهد 2_ کسی که او را به ارتکاب گناه امر می کند 3_ کسی که شرایط انجامش را مهیا می سازد 4_ کسی که در حین انجام گناه پاسبانی می  کند.

اینکه می فرمایید شرکت در سه ماه گذشته متحمل ضرر بزرگی شده است ، این می تواند از جمله آفات و آثار گناه شرکت باشد که در انجام آن مشارکت دارد و اگر آنطور که اشاره می نمایید دنبال چاره هستید ، چاره فقط ترک گناه و سپس توبه کردن می باشد چاره ی دیگری برای مسلمان وجود ندارد.

گذاشتن پول حلال روی پول حلال و گذاشتن پول حلال جدا از پول حرام ، کمکی به جداسازی حرام از حلال نمی کند و چنین معیاری در شریعت برای نجات از حرام تعریف نشده است.

اگر باز فکر می کنید سوال به گونه ی دیگری است و پاسخ شما داده نشده است توصیه می شود سوال خود را از عالمی متخصص حضوری بپرسید.

حکم همکاری مسلمان در تهیه مشروب برای غیرمسلمانان در انگلستان

چرا مشروبات الکلی حرام هستند ؟

حکم فروش غذاهای حرام به غیر مسلمانان در کانادا

| ۸ آبان ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com