پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1728
بازدیدها: 1443861
سهیلا
| بازدیدها: 554

سلام  مطلبی در مورد آداب هدیه دادن گذاشته بودین که بسیار زیبا بود در این مقاله بیان شده بود که رسول الله(ص)در عوض هدیه ای که از دیگران می گرفتند. به آنها هدیه می دادند نکته جالب اینکه در میان اقوامی مرسوم است که در مراسم عروسی در عوض هدیه مهمانان به آنها یک تکه پارچه یا روسری میدهند البته برخی به افرادی که کادوی بهتری میاورند پارچه بهتری می دهند و برخی هم به همه مهمانان یکپارچه یک نوع پارچه یا روسری می دهند وفقط به اقوام نزدیک خود پارچه یا روسری بهتری می دهند به نظرشما این کار(دادن روسری یا پارچه در عوض کادوی عروسی) درست می باشد و همان پیروی از سنت رسول الله می باشد؟

پاسخ :

نفس هدیه دادن امر پسندیده ایست فرقی نمی کند که هدیه گیرنده به هدیه دهنده هدیه ای بدهد یا ندهد . با این حال این روش بیشتر به رسم محلی نزدیک تر است تا عمل به سنت و ظاهرا این کار به دلیل پیروی از سنت نمی باشد . در پاسخ می گوئیم اگر چنانچه در این روش شرایط و ضوابط شرعی رعایت می شود واختلاطی بین نا محرم صورت نمیگیرد همچنین موجب فشار بر عروس و داماد نشود و آنهارا در مضیقه از نظر مالی قرار ندهد این کار منع شرعی ندارد و اگر ضوابط دینی رعایت نشود به این صورت که مردان نا محرم به عروس هدیه بدهند و یا زنان نا محرم به داماد هدیه بدهند و سپس از آنها هدیه را تحویل بگیرند و همچنین اختلاط بین سایر نا محرمان صورت گیرد ، عکس و یا فیلم از نا محرم و از عروس گرفته شود این عمل به فساد نزدیکتر و حرام می باشد و بایستی ترک شود.

| ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com