پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1503757
بهمن
| بازدیدها: 273

سلام علیکم میخواستم بپرسم که آیا یک شافعی پشت سر حنفی میتواند نماز بخواند و یا حنفی می تواند پشت سر شافعی نماز بخواند ؟ .
اگه درست است دلیلش را بهم بگید ممنون میشم جزاکم الله خیرا

پاسخ :

شافعی مسلک و حنفی مسلک هر دو یک مذهب دارند و آن اهل سنت و الجماعت است در اصول دین و احکامات مهم دینی هیچ اختلافی ندارند تنها اختلاف شان در مسایل استحبابی و فقهی است که جزیی می باشد . علمای شافعی و علمای حنفی اعتقاد دارند امام ابوحنیفه و امام شافعی و سایر امامان نام دار اهل سنت در پیرو از سنت حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم درست و صحیح عمل کرده اند لذا هیچ دلیلی وجود ندارد که نماز این یکی پشت سر آن یکی صحیح نباشد و اگر کسی چنین پندارد نشانه جهل اوست . تمام نمازها از جمله نمازهای پنجگانه ، جمعه و عیدین وو... پشت سر دیگری جایز می باشد چرا که نه امام ابوحنیفه تصحیح کننده اعمال است و نه امام شافعی و این حضرت سنت رسول الله ص است که عبادات را ارزیابی کرده و تایید می کند لذا از این وجه هر چهار تا امام اهل سنت عبادات را با سنت سنجیده و بر سنت عرضه می دارند نه بر سلیقه های خودشان . و افزون بر این هیچ یک از علما و امامان نمی توانند حدیث صحیحی از آنحضرت را در صورتی که سند آن صحیح باشد رد کنند هر چند حدیث مورد تمسک طرف مقابل باشد از این رو پیروان تمام امامان تمام احادیثی که بین ائمه تقسیم شده اند می خوانند و صحیح بودن همه را می پذیرند و همانگونه که اشاره شد اختلاف در استحباب و چه بسا در کثرت عمل پیامبر و یا در قوت سندی است .

بطور مثال : یک عالم شافعی مسلک که خودش معتقد به بستن دست ها روی سینه در وقت خواندن نماز است ، می پذیرد که حنفی مسلکی که معتقد به بستن دست زیر ناف است دلیلی از سنت دارد و دلیل اش را در صحاح ستة می خواند . و یک عالم حنفی مسلک که دست زیر ناف می بندد می پذیرد که شافعی مسلک ها که دست روی سینه می بندند دلیل از سنت دارند و دلیل شان را می پذیرند که از سنت صحیح پیامبر اخذ کرده اند .

در این مورد بیشتر بخوانید:

اهل سنت از چه کسانی پیروی می کنند ؟

پدیده شوم فرقه گرایی

موضوع:نماز ,
| ۱۶ خرداد ۱۳۹۶
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com