پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1503898
شعیب افضلی
| بازدیدها: 249

باعرض سلام و ادب
علما در پهلوی شریعت اسلام طریقت را هم برای مردم تلقین و تدریس مینمایند حکم طریقت منشاء و پیدایش طریقت دراسلام چیست وظیفه ما در قبال کدام ها اند.

پاسخ :

دین مبین اسلام را طریقت نجات نمی بخشد بلکه قرآن و سنت نجات می بخشد، قرآن و سنت اصل اسلام هستند و هیچ طریقتی بهتر از قرآن وسنت وجود ندارد و بلکه خود طریقت ها مشکل دارند ومتفاوت از هم هستند و افرادی که خود را مرشد در طریقت می خوانند چه بسا عقاید خرافی و یا اعمالی خارج از سنت دارند از جمله ی این نا هنجاریهای عقیدتی ، برتری جویی مرشد از سایر افراد است که برای خود شخصیت عظیمی که بالاتر از جایگاه انسان قایل می شود و اطرافیان نیز به این شخص با جایگاه ویژه می نگرند و تفوق برای او قایل می شوند. چنین رویکردی افراد را به بوسه زدن دست و پای او وا میدارد چرا که آنها گمان می کنند بوسه زدن دست و پای او مایه ی خیر و برکت است و اینگونه با عقاید مردم بازی صورت گرفته و باعث تضعیف ایمان مردم می شود ووو... .
کسانی از عالمان که به طریقت گرایش دارند تنها دلیلش تلمذ آنها پیش چنین اساتیدی بوده است و آنها به دلیل محبت زیادی که به اساتید خود دارند و طبیعی هم است حاضر به رد کردن آن نیستند !
جماعت بریلوی ها که به اتفاق علمای اهل سنت فرقه ی ضاله هستند نیز دارای طریقت هستند که طریقت شان به اتفاق اهل سنت مانند خود فرقه باطل است .
بنابر این تنها طریقت معتبر طریقت محمدی است و بجای این طریقت و آن طریقت و این اولیا و آن اولیا که هر کدام برای خود شخص خاصی را ولی و اولیا در نظر گرفته است بهترست به یگانه طریقت محمدی روی آوریم و از تفرق و افراط نجات حاصل کنیم چنانچه الله تعالی فرموده است :
 
وَمَنْ یُطِعْ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنْ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُوْلَئِکَ رَفِیقًا (نساءآیه 69).
و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند، (در روز رستاخیز،) همنشین کسانی خواهد بود که خدا، نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان؛ و آنها رفیقهای خوبی هستند.
محمدی شدن در اتباع از سنت خلاصه می شود

وَمَا آتَاکُمْ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُو (حشرآیه7)
آنچه را رسول خدا برای شما آورده بگیرید (و اجرا کنید)، و از آنچه نهی کرده خودداری نمایید.

وَأَنَّ هَذَا صِرَاطِی مُسْتَقِیمًا فَاتَّبِعُوهُ (سوره انعام آیه153)
این راه مستقیم من است، از آن پیروی کنید .
نکته :
برخی بر این باورند که طریقتی ها پیروان خود را به اتباع از سنت پیامبر گرایش می دهند لذا پس خوب است، اینگونه پاسخ می دهیم :
برای پیروی از سنت ، نیازی به طریقت کسی نیست و بدون طریقت می توانیم پیرو سنت باشیم .
می گویند، اهل طریقت افراد صالحی هستند ، اینگونه پاسخ می دهیم :
معیار صالح و نا صالح بودن اشخاص، قرآن و سنت است نه عقل هر انسان ، بنابر این اگر اشخاصی در ترازوی قرآن و سنت مورد تایید قرار گرفتند صالح هستند و اگر در ترازوی قرآن و سنت تایید نشدند صالح به حساب نمی آیند حتی اگر عقل تایید نکند.

موضوع:عقیده ,
| ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com