پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1503554
فیض احمد
| بازدیدها: 671

سلام و عرض ادب خدمت اساتید محترم
من نوازنده دف هستم و تا جایی که اطلاع دارم دف مشکل شرعی ندارد آیا ساز هایی مانند تنبور که قدمت آن دو هزار سال هست. و در کتاب های زیادی از آن یاد شده حتی در شاهنامه، و یا دو تار و سه تار و کمانچه از نظر اسلام حرام میباشد یا خیر؟

پاسخ :

شرع اسلام دف زدن را برای زنان و فقط در مراسم نکاح و به منظور اعلان جایز قرار داده است اما حدیثی که در آن دفن زدن را برای مردان جایز قرار داده باشد وجود ندارد . با این حال علمای شافعی، مالکی و حنبلی معتقد به جواز دف زدن برای مردان هستند به فرمایش اینها حدیثی که جواز دف را آورده است فرقی بین زن و مرد قایل نشده است.

اما علمای حنفی معتقدند که دف زدن فقط برای زنان جایز است دلیل شان این است که در زمان رسول الله (صلی الله علیه و سلم) چیزی که مرسوم بود فقط دف زدن توسط زنان بود و برای مردان جایز نیست که خود را به زنان تشبیه کنند .

شرایط دف زدن بطور کلی عبارتند از :

1_ دفن زدن همراه با فتنه و گناه نباشد از جمله شنیدن صدای زنان توسط مردان ، شنیدن صدای دف ایرادی ندارد.

2_ دفن زدن همراه با سرودن اشعار تحریک آمیز جنسی نباشد .

3_ موجب آزار و اذیت دیگران نشود .

4_ فقط دف باشد و نه سایر آلات دیگر که موسقی شناخته می شوند و حرام می باشند.

و اگر چنانچه در مراسم عروسی ، زنی برای دفن زدن نبود و مردی اقدام به دف زنی کرد شرایط بالا را رعایت کند و همچنین در جمع مردان قرار گیرد چرا که اختلاط بین زن و مرد حرام است .

تعریف دف :

دف ، ابزار دایره ای شکل است که یک طرف اش بسته و طرف دیگر اش باز است و تنها ابزاری است که استفاده از آن با شرایط بالا جایز می باشد . بر این اساس سایر الات دیگر که به شکل دف نیستند مانند طبل ، تنبور ، کمانچه ، دو تار و سه تار از دیدگاه اسلام حرام هستند چرا که نه تنها دلیل و مدرکی برای حلال بودن شان وجود ندارد بلکه دلیل و مدرک بر علیه شان از قرآن و سنت وجود دارد که ثابت می کنند حرام هستند.

دلیل برای جواز دف زدن :

امام بخاری روایتی را از ربیع دختر معوذ آورده است با این مضمون : دَخَلَ عَلَیَّ النَّبِیُّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ غَدَاةَ بُنِیَ عَلَیَّ ، فَجَلَسَ عَلَی فِرَاشِی ، وَجُوَیْرِیَاتٌ یَضْرِبْنَ بِالدُّفِّ یَنْدُبْنَ مَنْ قُتِلَ مِنْ آبَائِهِنَّ یَوْمَ بَدْرٍ، حَتَّی قَالَتْ جَارِیَةٌ : وَفِینَا نَبِیٌّ یَعْلَمُ مَا فِی غَدٍ. فَقَالَ النَّبِیُّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : لَا تَقُولِی هَکَذَا ، وَقُولِی مَا کُنْتِ تَقُولِینَ.

ترجمه : پیامبر صلی الله علیه وسلم صبح شب عروسی ام نزد من آمد، بر فرش نشست در حالی که چند کنیز مشغول دف زدن بودند و برای پدران شان که در جنگ بدر کشته شده بودند، مرثیه می خواندند. در آن اثنا، یکی از کنیزان گفت: در میان ما پیامبری وجود دارد که می داند فردا چه پیش خواهد آمد. پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: چنین نگو. بلکه همان سرود گذشته ات را بخوان.

سند و مدرک تحریم موسقی را اینجا بخوانید

حکمت تحریم موسقی را اینجا بخوانید

موضوع:عقیده ,
| ۱ فروردین ۱۳۹۶
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com