پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1720
بازدیدها: 1430008
احسان
| بازدیدها: 642

الکل سفید با نام های اتانول که اغلب به رنگ سفید و یا آبی کم رنگ هستند به منظور ضدعفونی وسایل به فروش می رسد آیا استفاده از این نوع الکل. به منظور ضدعفونی لوازم منزل اشکال دارد یا خیر؟ آیا این نوع الکل ها نجس هستند یا خیر؟ در سایر مواد تمیز کننده مثل شیشه پاک کن ها و عطر و ادکلن ها هم از انواع الکل استفاده می گردد لطفا بفرمایید آیا این مواد نجس هستند یا پاک؟ آیا الکل طبی و صنعتی نجس هستند یا پاک هستند؟

پاسخ :

الکل و مشروب و هر آنچه که مست کننده باشد فروشش حرام و خوردن آن نیز حرام است همچنین غذا و دارویی که حاوی مقداری الکل باشد نیز حرام می باشد حتی اگر مست کننده نباشد، برخی از آبمیوه ها مانند دلستر به دلیل داشتن مقداری الکل حرام می باشند . اما الکل سفید و استفاده بهداشتی از آن اشکالی ندارد همانطوری که اشاره می کنید به جهت ضد عفونی کردن اشیاء بکار می رود ایرادی ندارد . در مورد نجس بودن الکل و مشروب بین علما دو دیدگاه وجود دارد . 1_ یک دیدگاه می گوید نجس حقیقی است و باید ظرف آلوده به آن شسته شود . 2_ دیدگاه دوم، می گوید نجس حکمی یا معنوی است و نه واقعی و حقیقی ، بر اساس این دیدگاه اگر لباس یا ظرفی با آن آلوده شود نجس نمی شوند ، قول دوم صحیح تر است و آنچه که در قرآن کریم از مشروب پلیدی یاد شده است آنجا نیز نجاست حکمی و معنوی مراد است ، چون خداوند پلیدی را در آیه فقط برای شراب ذکر نکرده است بلکه فرموده قمار، بتها و شراب نجس هستند اگر نجاست را به معنی حقیقی ترجمه کنیم باید بگوئیم نفس قمار نجس است و نفس بت نجس العین است در صورتی که این چنین نیست نفس اینها نجس نیستند و لباس و مکان با بت و قمار نجس نمی شوند پس مشخص شد که منظور از نجس بودن، حکمی است .

| ۱۵ خرداد ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com