پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1536910
| بازدیدها: 559

سلام خسته نباشد خانمم اگزما شدید پوست دست داره که دکترش به اب خاک و چیزای دیگه اونو منع کرد سوالم اینه که چطوری نمازشو بخونه حتی به اب فقط میتونه هفته ای یک بار دست بزنه خواهشا جوابمو بدید

 

پاسخ :

الله متعال امر کردند که برای نماز ابتدا با آب وضوء بگیریم، چنانکه می فرماید : «یَأْ أَیُّهَاْ الَّذِیْنَ آمَنُوْاْ إِذَاْ قُمْتُمْ إلَیْ الصَّلاْةِ فَاْغْسِلُوْاْ وُجُوْهَکُمْ وَ أَیْدِیَکُمْ إِلَیْ المَرَاْفِقِ وَ اْمْسَحُوْاْ بِرُؤسِکِمُ وَ أرْجُلَکُمْ إِلَی الکَعْبَیْنِ وَ إنْ کُنْتُم جُنُباً فَاطَّهَّرُوا» (مائده : 6).

یعنی : «ای مؤمنان، هنگامی که خواستید نماز بخوانید (و وضو نداشتید) صورتها و دستهای خود را همراه با آرنجها بشویید و سرهای خود را مسح کنید و پاهای خود را همراه با قوزکهای آنها بشویید و اگر جنب بودید غسل کنید».

با این وجود کسی که مریض است و توانایی استفاده از آب را ندارد، و یا آبی را برای وضوء نمی یابد، مستثنی شده است، چنانکه در ادامه آیه می فرماید : «وَإِن کُنتُم مَّرْضَی أَوْ عَلَی سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنکُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِکُمْ وَأَیْدِیکُم مِّنْهُ مَا یُرِیدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَکِن یُرِیدُ لِیُطَهَّرَکُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» (مائده 6).

یعنی : «و اگر بیمار یا در سفر بودید، یا یکی‌ از شما از قضای‌ حاجت‌ آمد، یا با زنان‌ نزدیکی‌ کرده‌ باشید و آبی‌ نیافتید پس‌ با خاک‌ پاک‌ تیمم‌کنید، ( بدین شکل که دو بار کف دست بر خاک زده و) با آن بر صورتها و دستهای خود ( تا مچ) بکشید. خداوند نمی‌خواهد برای‌ شما دشواری ‌قرار دهد، و بلکه می‌خواهد شما را پاک سازد و ( با بیان احکام اسلامی) نعمت خود را بر شما تمام نماید، شاید که شکر (انعام و الطاف) او را ( با دوام بر طاعت و عبادت) به جای آورید»

پس کسی که بیمار است و در صورت‌ استعمال‌ آب‌، در حال‌ یا آینده‌، از تلف‌شدن‌ یا آسیب‌ دیگری‌ بر خود بیم‌ داشت‌، می تواند تیمم کند، و طهارت او ضرورت است، و خدای متعال می فرماید : « لاَ یُکَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا» (بقره 286).

یعنی : خداوند هیچ کس را، جز به اندازه تواناییش، تکلیف نمی‏کند.

و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «ما نهیتکم عنه فاجتنبوه و ما أمرتکم به فأتوا منه ما استطعتم» بخاری (6858) ومسلم (1337).

یعنی: از آنچه شما را نهی می کنم دوری کنید و آنچه را که به شما امر می کنم در حد توانتان انجام دهید.

هرگاه بدن وضوء گیرنده به سبب استفاده از آب متضرر شود، او در حکم مریض است، و مشمول عموم فرموده الله متعال می شود که فرمود : «وَإِن کُنتُم مَّرْضَی أَوْ عَلَی سَفَرٍ – الی قوله تعالی – فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا» (مائده 6).

یعنی : «و اگر بیمار یا در سفر بودید، – تا آنجا که می فرماید – پس‌ با خاک‌ پاک‌ تیمم‌کنید».

و همینطور اگر در یکی از اعضای وضویش زخمی باشد، یا در تمام بدنش زخم باشد، و بترسد که آب به آن ضرر می رساند، می تواند تیمم کند». ” الشرح الممتع ” (1 / 378، 379) ط ابن الجوزی.

خلاصه اینکه : اگر وضوء موجب زیان رساندن به پوست شما شود و یا بهبودی آنرا به تاخیر بیاندازد، می توانید تیمم کنید و ایرادی بر آن نیست.

و اما تیمم : تیمم برای این بیماری ضرر ندارد 

خاک تیمم خاک در آن حد هم نیست حتی می تواند روی غبار مبل هم تیمم کرد می تواند روی صخره هم تیمم کرد

| ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com