توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1247529
| بازدیدها: 10513

السلام علیکم و رحمه الله اگر فردی در دل خود نسبت به پدر و مادر خود تنفر یا فکر بدی بیاورد و هیچ گاه آن را ظاهر نساخته. و بر خلاف میل خود با گشاده رویی با پدر و مادر خود صحبت کند به خاطر این تنفر در فکر آیا گناه کرده است در حالی که این تنفر دست خودش نباشدو به خاطر کارهایی باشد که از آنها سر می زند.

پاسخ :

حق پدر و مادر بر فرزند خیلی زیاد است فرزند تحت هیچ شرایطی نمی تواند با آنها به بدی رفتار کند و لو که بپذیریم پدر و مادر صالح نباشند ، ببینید پدر و مادر می توانند غیر مسلمان باشند ، می توانند بی دین باشند و می توانند اهل معاصی باشند ، فرزند در قبال هر سه پدر و مادر سه گزینه می تواند داشته باشد 1_ از گناهان آنها پیروی نکند و از دستورات آنها که با معصیت خدا و رسول همراه هستند اتباع به هیچ عنوان نکند 2_ آنهارا راهمایی و ارشاد کند تا بسوی خداوند توبه کنند 3_ با این حال اگر نصیحت شمارا گوش نکردند نمی توانید به آنها به بدی رفتار کنید که البته این به معنی کمک کردن آنها در انجام گناهان نمی باشد ، اگر فرزند گناهان پدر و مادر را در دل خود بد بداند و تنفر در درون خود از گناهان آنها داشته باشند این کار خوب است و بلکه نوعی از امر به معروف و نهی از منکر است .

اگر پدر و مادر اهل هیچ معاصی نبودند اما اخلاق شان در جهت رضامندی فرزند نیست فرزند هیچ حقی برای تنفر درونی هم ندارد و بلکه وظیفه اوست که با محبت به آنها نگاه کند و با محبت با آنها رفتار نماید، در غیر این صورت گنهکار می گردد .

توضیح بیشتر را در لینکهای زیر بخوانید

حقوق والدین بر فرزند

تعامل با والدین چرا و چگونه ؟

در باره حقوق فرزند بر پدر و مادرها بدانید

| ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
۲۱ پاسخ به “حکم تنفر داشتن از پدر و مادر”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  Sina says:

  چرا پدر و مادر هر کاری میخوان میکنن اما ما حق نداریم چیزی بهشون بگیم اگه عدالت خدا اینه من حاضرم این گناه گردن بگیرم
  محبت به پدر و مادر…….. وقتی اونا فقط به ما بدی میکنن چه توقعی
  میگن پدر و مادر دو تا فرشته ان
  از نظر من دو تا .. هم نیستند

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  محسن says:

  برید بابا

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  ویدا says:

  من یه دختر ۳۸ سالم اگ بموقع ازدواج کرده بودم الان حداقل یه بچه ۱۶ ساله داشتم من تمام زندگیم توسط زنی که اسمش مادر و بهشت قرار زیر پاهای بی لیاقتش قرار بگیر
  بهشت چه مکان بی ارزشیه واقعا
  من تمام زندگیم شکنجه شدم کتک خوردم کلفتی کردم همیشه تمام بدنم جا زخم و کبودی مشتاو دندونای مادر این فرشته اسمانی بود
  زندگیم و ازم گرفت
  الان یه دختر ۳۸ سالم بدبخت و افسرده و تنها
  تنها چیزی که ارزوم مرگ
  هیچ وقت حلالش نمیکنم

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  پارسا says:

  همون طور که عاق والدین هست
  عاق فرزند هم هست
  پدر و مادری که حق فرزند رو رعایت نکنه میتونه توسط فرزندشون عاق بشه
  و همونطور که فرزند عاق شده روی بهشت رو نخواهد دید
  والدین عاق شده (درصورتی که واقعا مستحق عاق فرزند باشند) روی بهشت را بخواطر بدی کردن به فرزندشون روی بهشت رو نخواهند دید.

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  ۰۰۰۰۰ says:

  اونایی که مدام میگن احترام به پدر و مادر … محبت به پدر و مادر … ، فکر وقتایی که پدر و مادر اصلا به بچشون احترام نمیذارن و دوستش ندارن و نکردن ؟
  تو این ۱۶ سالی که عمر کردم یه بار فقط سه بار ارزوم بود که یه ذره از محبتایی که به خواهرم میکنن رو نسبت به من داشتن همیشه همه چیزای خوب واسه اون بوده محبت احترام حمایت مالی ، فقط منم که از این چیزا محروم هستم . خدا ازشون نگذره . روزی که بد بختی خواهرمو ببینم بدون شک بهترین روز عمرمه.

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  پاسخ سارا says:

  خواهر گرامی، پدر و مادرحق ندارند هرکاری که خلاف شرع اسلام باشد با فرزند خود انجام دهند ، نباید به دخترخود کلمات نا شایست بگویند همچنین حق توهین، تحقیر و تهمت را ندارند ، بلکه آنها وظیفه دارند فرزندان خود را مطابق رضای الله با مهرپدری و مادری راهنمایی کنند و شما موظف به پیروی از آنها خواهید بود .
  با این حال اگر چنانچه پدر یا مادر کسی واقعا رفتارش بر خلاف شرع اسلام مناسب نبود ما ضمن اینکه می پذیریم آنها حق به جانب نیستند ولی فقط در قبال اینکه ما را در کوچکی پرورش داده اند مقابله با آنها نمی کنیم .
  و اگر آنها مرتکب معصیت الله و رسول می شدند ما از معصیت شان می توانیم تنفر داشته باشیم همچنانکه از معصیت هر فردی باید متنفر باشیم چون این خواسته الله تعالی است .

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  سارا says:

  چرا پدر مادر حق دارن هرکاری بکنن ولی ما حق نداریم چیزی بهشون بگیم
  مادرم بهم میگه دوست دارم خیابونی باشم
  بهم میگه فاحشه
  به منی که تا حالا چش تو چش یه مردم نگاه نکردم
  فقط واسه اینکه میخوام با دوستم کلاس برم
  پدرم بهم میگه آیندت توی خونس
  میگه خیال نباف
  آرزو نکن آخرش کلفت خونه میشی
  میگه وقتی شوهرت کتکت زد اینجا نیا
  الان به من ۱۵ ساله اینارو میگه
  بهم میگه به اندازه ی یه تار موی برادرم ارزش ندارم
  خوردم کرد
  قلبم هزلر تیکه شد
  رویاهام به فنا رفت
  احساس حقارت ، بی ارزش بودن
  من اینهمه حسو فراموش نمیکنم
  من این زخمایی که با تیغ رو دستم زدم رو فراموش نمیکنم
  نمیبخشم شون
  اگه عدالت خدا اینجوریه که من جوون رو اینجوری تو این سن پیر کنن
  و منم هیچی نگم پس من حاظرم این گناهو به گردن بگیرم
  ولی تا آخر عمرم از این دو تا آدمی که رویاهام رو ازم گرفتن نفرت دارم
  انتقام میگیرم
  از این دو تا مثلا انسان
  هر کسی نمیتونه پدر و مادر باشه
  حیف این لقب پاک که اینا کثیفش کنن

 8. وضعیت کاربر : مهمان
  sara says:

  این اظهار نظر به دلیل کفر آمیز بودن حذف گردید !

 9. وضعیت کاربر : مهمان
  مهرنوش says:

  حالم از مادرم بهم میخوره ازش متنفرم فقط دوس دارم یا اون بمیر یا خدا عمر منو بگیره,حتى نمیتونم تو چشمش نگاه کنم ادماى کثیفى هستن ما رو فقط واسه پولمون میخوان, همین.

 10. وضعیت کاربر : مهمان
  Negar....... says:

  یکی گفت: در اسلام گفته شده کسی که پدر و مادرش از او ناراضی باشند بوی بهشت به مشام او نخواهد رسید … آیا اسلام نگفته پدر مادری ک فرزندشون ازشون راضی نیس بوی بهشت به مشامشون نخواهد رسید؟؟؟؟؟
  همیشه از رضایت والدین گفتن پس رضایت فرزندان از پدر مادرشون چی میشه؟؟
  حس تنفرو دوست داشتن اصلا دست خودم ادم نیس..ک مثلا بگی از این متنفر باشم اما اینو دوست داشته باشم!!!
  نوشته: ” وظیفه فرزندان است که با محبت به آنها نگاه کند و با محبت با آنها رفتار نماید، در غیر این صورت گنهکار می گردد . ” چطور وقتی مادرمو نگاه میکنم تمام وجودمو نفرت میگیره وقتی نگاهم بهش میوفته دلم میخواد تیکه پارش کنم اما از اعصبانیت فقط ناخنامو فرو میکنم تو دستم..با این شرایط چطور با محبت بهش نگاه کنم؟؟؟؟ چطور با محبت باهاش رفتار کنم..اصلا شدنیه همچین چیزی؟؟؟؟؟
  بخاطر اینکه این نفرت تو قبلم بیشتر نشه سعی میکنم اصلا نگاش نکنم چون با نگاه کردن بهش با دیدنش تمام حرفاش یادم میوفته و آتیشم میزنه و بهم یاداوری میکنه ک چقد ازش بدم میاد
  یکی از دوستان نوشته بود حالش خوبه همه چی عالیه اما تا زمانی و دور از اوناس…برای منم دقیقا همینجوره
  خدا لعنتش کنه ک جونیمو ازم گرفت…

 11. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  توروخدا جوابمو بدین.نوزده سالمه ۲ساله بخاطر شرایط بد مالی ن میتونم ازدواج کنم ن اینک دانشگاه برم.خونم فقط.از صب تاصب فقط ۳ نفزو میببنم و کل رابطم با جامعه قطعه.البته بهشون حق میدم از قیافه نحسم خسته شده باشن
  بخدا جوونم بعضیوقتا اعصابم خورد میشه ازین همه مشکلات ولی مامانم دیروز انگار من ی بچم اول ک حسابی دادوبیداد کرد انگار بچش ی خرابکاره بعد منو زد مث بچگیامو فقط خاستم جلوشو بگیرم بعدشم ک کلی ناله نفرین فقط رفتم تو اتاقم ک جوابشو ندم.این درسته؟ناحق هم جوونیتو بسوزونن هم …خ سخته !دلم شکسته فقط

 12. وضعیت کاربر : مهمان
  دختری ۱۴ ساله says:

  گاهی اوقات از دست پدر و مادرم ناراحت میشم اما با تمام وجود آنها را دوست دارم و خدا را بخاطر وجود این دو فرشته سپاس و سپاس و سپاس میکنم و اصلا نمی خواهم اگر حقم را ضایع کردند، آن را به یاد بیاورم. چون میدانم و باور دارم و هر روز با خودم تکرار می کنم که این دنیا دو روزی چند نیست و زندگی اصلی ما دنیایی دیگر است…پس به جای تلف کردن وقتتان با نفرین، برای آنها و برای خودتان دعا کنید. اول برای خودتان که عاقل شوید و بعد برای والدین خود.حتی اگر بدترین آدم دنیا باشند بازهم به اندازه بدنیا آورندن بر گردنشان حق دارید و اگر این دو نبودند تو الان راست راست راه نمیرفتی و اینقدر بی تربیت نبودی. خدا اصلاحتان. کند…
  برایم مهم نیست نظرت درباره گفته من چیست من فقط دردل کردم:-)

 13. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  باسلام
  آخه پدر ومادری که بخوان به بچشون بد بگن پدرومادرن؟
  مادری که بگه دختره من خرابه مادره؟ یا پدری که بی دلیل بچشو کتک میزنه پدره؟
  چرا مانباید عاق کنیم فقط والدین عاق دارن اگه والدین ما خوب باشن ماهیچوقت نمیایم اینطور اینجا بنویسیم

 14. وضعیت کاربر : مهمان
  آرا says:

  حق پدر و مادر بجاست ولی حق فرزند و عاق آنها هم هست. کسی فکر نکند چون پدر و مادر شد هر کاری دلش خواست می تواند بکند و بچه ها مثل قند و عسل آنها را قبول کنند. پیامبر اکرم (ص) فرمود: خداوند مورد رحمت قرار می‌دهد، پدر و مادری که فرزندشان را در راه نیکی کردن به خود یاری می‌دهند. پس جاده چندان هم یک طرفه نیست. اگرچه سمت پدرر و مادر ۴ بانده باشد فرزند حق گذر یک جاده ویژه اتوبوس را دارد که اگر رعایت نشود گناه است و سوزاندن یک نسل.

 15. وضعیت کاربر : مهمان
  پاسخگو says:

  سلام شما دوستانی که از پدر و مادر خود گلایه دارید ما قبول کردیم که در حق شما اجحاف کردند ولی اسلام اجازه نمیده در حق پدر و مادر کافر که منفورترین نزد خداوند است بد گفت و بد کرد و در اسلام گفته شده کسی که پدر و مادرش از او ناراضی باشند بوی بهشت به مشام او نخواهد رسید فرقی نمی کنه چه پدری و مادری باشن حال با این وصف چه می توان کرد، در واقع شما دارید بر خودتون ستم می کنید نه پدرتون .

 16. وضعیت کاربر : مهمان
  نسا says:

  من خوشبخت ترین ادم زمینم حال خوبیم دارم زندگیمم عالی شرایط به کاممه همه اینا تا لحظه ای ادامه داره که من از پدر و مادرم دورم همون لحظه که اونا رو میبینم هه ایییییییییی چی بگم از خدا میخام زود تر ازم بگیردشون مخصوصا پدرمو خدااااااااااااااااااااااااااا

 17. وضعیت کاربر : مهمان
  Farhad says:

  سلام منم با نظرتون موافقم اونى که هى شعار میده از خودش کاش یه روز فقط جاى من تو أین زندگى لعنتى بود من مادرمو اندازه یه دنیا دوست دارم ولى از پدرم متنفرم پدرم خیلى ادم بى غیرت و اشغالیه مادر خواهر من وقتى شب با شکم خالى میخوابن پدرم با بى غیرتى الاف اینور اونور میچرخه من از پدرم کینه خیلى بزرگى دارم چون یه خوانوادرو به اتیش خودش سوزوند حالا من موندم با مادرو خواهرى که امیدشون به من هست لعنت به پدرم که باعث شد من به أین روز بیوفتم لعنت به همه پدر مادرایى که باعث شدن زندگى فرزندو همسرشون تو اتیش بسوزه

 18. وضعیت کاربر : مهمان
  مریم says:

  سلام منم موافقم چرا همیشه پدرو مادر حق دارند وقتی حمایتت نمیکنن وقتی عوض خوبیات بهت فحش تحویل میدن و ارزش ندارند وقتی تمام جوانی ی دختر و با وجود استعداد فراوان نابود میکنند من ک ازشون نمیگیرم امیدوارم ک روزی هزار بار آرزوی مرگ کنند و لحظه جون دادنشون تماشایی باشه

 19. وضعیت کاربر : مهمان
  الف says:

  با سلام. نمیدونم چرا هر سایتی میریم همه دارند شعار میدند؟؟ یعنی چه که در هر شرایطی باید احترام پدر و مادر رو حفظ کرد؟؟ وقتی مادر آدم بی شخصیت و نفهم و بیشعوره و تو رو تبدیل به یه موجود عقده ای کرده به کدامین دلیل و بر اساس چه منطقی این کوه عقده رو آدم در دل خودش پنهان کنه و برزوش نده؟؟ یه کم فکر کنید.. مگه فرزندان بر والدین حق ندارند؟؟ هی میان میگن به پدر و مادر چیزی نگید!! بابا چرا متوجه نمیشید وقتی فرزند چیزی نگه و جواب بی احترامیها رو نده تا آخر عمرش عقده ای و تحقیر شده باقی می مونه… شما رو جون مقدساتتون این قدر شعارهای توخالی و الکی ندید.. .

 20. وضعیت کاربر : مهمان
  ترانه says:

  عاشق پدرو مادرم بودم..دیوانه وار… ولی انقدر بدرفتاریهاشونو ادامه دادن که تمام وجودم تنفر ازوناست… هیچوقت نمیبخشمشون.. زندگی منو هواهرامو نابود کردن…تهمت میزنن..کتک..دروغ.. تحقیر… وووو… ازشون متنفرم

 21. وضعیت کاربر : مهمان
  الهام says:

  باسلام.من از پدرم وبخصوص مادرم متنفرم وگاهی به شدت لعن ونفربنشون مبکنم ودرانتظارعدالت خداونددر قبال رفتارشون هستند.متاسفانه پدرومادرم انسانهای بسیار خودخواه وبی انصافی هستند وخیلی رفتارهای ناشاییت دیگر من جمله از هم پاشوندن زندگی فرزنداشون وزدن تهمت دزدی و اخلاقی به فرزندشون وخیلی خیلی خیلی رفتاهای بد دیگه.خوب با بدشو نمیدونم اما روزی که تاوان ظلمهایی که بمن و برادر هابم را بدهند بهترین روز زندگیه من خواهدبود وبی صبرانه در انتظار اون روزم.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com