پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1724
بازدیدها: 1438442
عبدالرحیم
| بازدیدها: 210

سلام علیکم، آیا حدیثی وجود دارد که نشان دهنده واجب بودن تبعیت از مذهب باشد؟.  اگر یک حنفی مذهب به جای آنکه دستش را زیر ناف ببند بالای ناف ببند و یا در نمازهای سری پشت امام قرائت فاتحه بکند و یا در هنگام رکوع رفع یدین نماید، آیا مشکلی به وجود می آید؟

پاسخ :

خیر، دلیل و حدیثی وجود ندارد که تبعیت از مذهب خاص را واجب قرار داده باشد . اگر کسی از حنفی ها در مواردی بر اساس فقه شوافع عمل نمایند عمل او صحیح است به دلیل اینکه عمل به دیدگاه شافعی عمل به سنت رسول الله صلی الله علیه و سلم است همینطور عمل به فقه حنفی ها از سوی شوافع عمل به سنت آنحضرت است . چون قرآن و سنت اصل دین هستند ، رسول الله صلی الله علیه و سلم اصل هستند و امامان اهل سنت خود پیروان رسول الله (ص) هستند . اگر فردی پشت سر امام فاتحه بخواند عمل او باطل نیست چون آنحضرت در این باره تصریح فرموده است همچنین اگر کسی پشت سر امام فقط به قرائت امام گوش فرا دهد باز عمل این شخص صحیح است . انحصاری طلبی، عملی است تعصب آمیز ، غیر علمی و خلاف سنت و خلاف وحدت . بعضا می گویند تمسک جستن به دیدگاه دو امام ممکن نیست چون دیدگاه شان متفاوت است در پاسخ می گوئیم اگر در مورادی خاص به دیدگاه یک امام تمسک جسته شود و دیدگاه دیگری ترک شود چه اشکالی دارد مهم این است که به سنت رسول الله (ص) عمل شود .  زمانی عمل فرد باطل خواهد بود که از سنت رسول الله (ص) خارج باشد و یا معارض با سنت رسول الله باشد و لو اینکه عالم بزرگی آن را تائید کند . نظر خود علما را باید سنت تائید کند .

موضوع:
| ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com